open search bar close search bar
Wróć

Project Manager i zalety jego obecności w projekcie.

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

W poprzednim wpisie opisaliśmy dlaczego rola Project Managera w IT jest tak istotna? W tym – kontynuujemy rozważania na temat pracy tego specjalisty i przestawiamy zalety płynące z pieczy, jaką Project Manager sprawuje nad projektem. Jakich efektów możesz spodziewać się z pracy z tym specjalistą?

Z artykułu dowiesz się:

1.Co zyskujesz, kiedy Twój projekt koordynuje Project Manager?

2. Jaką rolę pełni Project Manager w projektach w Osom Studio

 

Jakie są zalety obecności Project Managera w projekcie?

Rozpocznijmy od przyjrzenia się tej kwestii z innej perspektywy i odwróćmy powyższe pytanie…

Co się dzieje, kiedy nad projektem developerskim nie czuwa PM?

Przede wszystkim w takim przypadku nie jesteś na bieżąco informowany, na jakim etapie znajduje się Twoja realizacja. Nikt nie czuwa nad harmonogramem, a tym samym prawdopodobieństwo opóźnień diametralnie wzrasta. Nie wspominając już o braku kontroli nad budżetem czy o niższej jakości produktu końcowego. Jak więc widać, bez opieki PMa na realizację czyha wiele niebezpieczeństw.

A teraz zastanówmy się, jakie są plusy nadzorowania projektu informatycznego przez dedykowaną do tego osobę.

Uporządkowany przebieg projektu… I wszystko jest na swoim miejscu.

PM wie, że Twój czas to pieniądz.

Dzięki swojemu doświadczeniu Project Manager potrafi ocenić, kiedy Twoja obecność na spotkaniu jest konieczna, a kiedy wystarczy wewnętrzna konsultacja zespołu. Nigdy więc nie jesteś nadmiernie angażowany w realizację. Gdy jednak w grę wchodzą kluczowe decyzje, to Twoje zdanie jest najważniejsze. Oczywiście przed zajęciem ostatecznego stanowiska (jak i podczas trwania całego projektu), będziesz mógł liczyć na doradztwo ze strony PM.

Sprawna komunikacja pomiędzy Tobą a zespołem.

Czasami zdarza się, że nad projektem pracują jednocześnie dwa działy. Wyobraź sobie, że zarówno graficy, jak i developerzy mają do Ciebie to samo pytanie. W natłoku obowiązków przepływ informacji między działami nie jest tak płynny, aby udało im się to ustalić przed zwróceniem się do Ciebie. Zapewne otrzymałbyś dwie wiadomości dotyczące tego samego problemu. Dzięki PMowi, który zbiera od teamu wszelkie wątpliwości i konsultuje je z Tobą, nie tracisz czasu na udzielanie tej samej odpowiedzi kilku osobom. Co więcej, kontaktujesz się wyłącznie z Project Managerem i nie musisz się obawiać, że po drodze jakieś informacje zostaną pominięte, czy zinterpretowane inaczej niż byś tego oczekiwał.

Pamiętaj jednak, że tak samo jak inicjatywa PMa, liczą się też szczerość, otwartość i chęć wspólnego rozwiązywania napotkanych problemów po Twojej stronie. Tylko dzięki zachowaniu takiej równowagi współpraca jest naprawdę owocna.

Projekt przebiega zgodnie z planem.

Project manager ustala harmonogram przebiegu realizacji. To według niego planuje dalej wszystkie prace w zespole i deleguje poszczególne zadania do odpowiednich osób. Dzięki temu projekt przebiega terminowo, a Ty jesteś na bieżąco informowany na temat postępów w pracach.

Project Manager zapewnia bezpieczeństwo realizacji.

PM aktywnie uczestniczy w każdym etapie powstawania serwisu internetowego. Jest w stałym kontakcie ze wszystkimi członkami zespołu projektowego, którzy mu ufają i otwarcie przedstawiają napotkane trudności. Dzięki temu ma on szansę zapobiegać zbaczaniu projektu na złe tory. Sytuacjom, w których developer spędzi za dużo czasu nad jednym taskiem, nie mogąc samodzielnie rozwiązać danego problemu lub w których moduł strony internetowej zostanie przygotowany w sposób niezgodny ze specyfikacją. To właśnie stały i oparty na szczerości kontakt z zespołem pozwala uniknąć tego typu opóźnieniom w realizacji.

Odpowiednio dobrane narzędzia w projekcie.

Każda agencja interaktywna tworząca serwisy internetowe ma wypracowany proces, według którego przebiegają realizacje. Project Manager opowie Ci o tym na samym początku współpracy. Jednak jeżeli zaznaczysz, że dany element nie do końca odpowiada Twoim oczekiwaniom, wspólnie ustalicie rozwiązanie najwygodniejsze dla obu stron. Agencja proponuje do telekonferencji narzędzie X, a Twoja firma na co dzień korzysta z platformy Y, którą znasz i lubisz? Nie ma problemu. Dzięki rozmowie z PMem to właśnie z niej będziecie korzystać. Narzędzia projektowe zostaną dobrane w taki sposób, aby zapewnić Ci komfort oraz skuteczną komunikację podczas pracy nad wdrożeniem.

Project Manager i zalety jego obecności w projekcie.

Terminowa realizacja na wyciągnięcie ręki

Przebieg prac zgodnie z harmonogramem.

Zależy Ci, aby serwis internetowy został opublikowany nie później niż do określonego dnia? Jest to osiągalne dzięki sprawnej pracy project managera. Przyczyniają się do tego wspomniane wcześniej procesy dotyczące “pilnowania” harmonogramu, nadzorowania pracy zespołu i testowania na bieżąco zakodowanych modułów realizacji.

Zmotywowane do pracy zespoły wykonawcy i klienta.

Warto jednak zaznaczyć, że wbrew pozorom terminowe wdrożenie projektu developerskiego nie zależy wyłącznie od zespołu agencji. Liczą się również działania Twoje i Twoich współpracowników. Odpowiednie umiejętności PMa sprawiają jednak, że wszyscy są odpowiednio zmotywowani do udzielania systematycznych feedbacków, a projekt toczy się punkt po punkcie, zgodnie z początkowymi założeniami.

Możliwość planowania kolejnych kroków już teraz.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Project Manager dokłada wszelkich starań, aby realizacja przebiegała zgodnie z harmonogramem. Dlatego masz pewność, że w określonym terminie (np. w danym miesiącu) Twój serwis internetowy zostanie opublikowany pod oficjalną domeną. W związku z tym, już dziś możesz planować działania związane z marketingiem internetowym nowej strony lub zająć się zmianą brandingu materiałów drukowanych. Możesz prowadzić działania równolegle i oszczędzać czas. Pamiętaj, internet nie wybacza spóźnialskim, dlatego zawsze lepiej być o jeden krok do przodu przed konkurencją.

Profesjonalne doradztwo – to podstawa

Uzyskiwanie informacji na temat możliwych rozwiązań.

Project manager posiada dużą wiedzę na temat branży IT.  W trakcie trwania realizacji potrafi wychwycić odpowiedni moment, w którym  doradzi Ci przyszłościowe rozwiązania, jakie nie zostały przewidziane na etapie tworzenia specyfikacji. Na przykład, wdrażasz stronę internetową typu “katalog produktów”, a nie pomyślałeś o funkcjonalności “koszyka zapytań”? Twój projekt to sklep internetowy kierowany na Polskę, a może już teraz można zaimplementować do niego moduł wersji językowych? Takie podpowiedzi często są na wagę złota, a ich dodanie do serwisu na etapie kodowania, z reguły jest o wiele tańsze niż rozbudowy rozpoczynane po zakończeniu prac nad developmentem.

Szybkie rozwiązywanie problemów.

Technologia to dla Ciebie czarna magia? A może tak długo borykasz się z jakąś kwestią, że nie potrafisz spojrzeć na nią z innej perspektywy i to Cię ogranicza? Zapytaj Project Managera, co sądzi o tej sprawie. Osoba mająca rozległą wiedzę na temat zagadnień developerskich, a do tego rozmawiająca na co dzień z klientami z różnych branż, bardzo często potrafi doradzić jak skutecznie i szybko rozwiązać dany problem. Czasami nie warto bowiem szukać zupełnie nowego rozwiązania. Lepiej bazować na wiedzy i doświadczeniu innych osób, które już wcześniej spotkały się z taką zagwozdką.

Załóżmy, że rozpocząłeś właśnie realizację sklepu internetowego. Masz również osobny system magazynowy, ale nie zapytałeś o możliwość integracji pomiędzy tymi dwoma systemami. Myślisz: “to na pewno kosztuje krocie i nie mam na ten moment na to budżetu”. Postanawiasz więc ręcznie uzupełniać dane dotyczące ilości dostępnych produktów. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że integracja tych systemów może odbywać się za pośrednictwem gotowego pluginu? Project manager bez wątpienia zasugeruje Ci takie rozwiązanie, a Ty nie będziesz tracił czasu na żmudne i ręczne kopiowanie danych.

Odpowiednie zarządzanie budżetem w projekcie.

Chciałbyś przeznaczyć na wdrożenie serwisu internetowego określony budżet? W takiej sytuacji również możesz liczyć na profesjonalne doradztwo Project Managera. Po określeniu celów projektu, zbadaniu Twoich potrzeb i bolączek oraz konsultacji z zespołem developerów, PM zasugeruje Ci najbardziej optymalny plan działania w ramach Twoich środków. Bazując na tym, wspólnie ustalicie, które funkcjonalności są niezbędne już teraz, a które można odłożyć na później, jednocześnie planując przygotowanie kodu strony w taki sposób, aby ich implementacja była możliwa w przyszłości.

Kontrola dostępnych środków, jest jeszcze ważniejsza, kiedy współpracujesz z agencją interaktywną, na bazie rozliczenia godzinowego za wykonane prace. W takich projektach PM czuwa nad czasem poświęconym na poszczególne taski i na bieżąco informuje Cię o zużyciu. Masz pewność, że zespół nie trwoni czasu na zbędne spotkania wewnętrzne, czy telefony do Ciebie, ponieważ Project Manager deleguje poszczególne zadania i ustala z Tobą kolejne kroki dotyczące wdrożenia. Wiesz, za co płacisz, ile zajęło to czasu, a co najważniejsze – czujesz, że Twój projekt jest bezpieczny.

Strona internetowa “live” i co dalej?

Nawet po zakończeniu realizacji serwisu developerskiego będziesz miał stały kontakt z PMem. W każdej chwili będziesz mógł się z nim skontaktować i dopytać o kwestie projektowe. Pozostanie on Twoim kompanem w dalszej podróży po świecie internetu. Profesjonalnym doradcą, który pomoże podjąć Ci kolejne biznesowe decyzje. Pomoże ustalić najbardziej optymalne podejście do działań marketingowych, czy wręcz odradzi posunięcia, które dotąd uważałeś za “trafione w dziesiątkę”. Szczery feedback to podstawa, a Project Manager jest specjalistą w jego udzielaniu. Korzystaj więc z tego i pytaj!

Project Manager i zalety jego obecności w projekcie.

Opieka po zakończonej realizacji, czyli dalszy rozwój serwisu

Support, czyli opieka serwisowa – powdrożeniowy must have.

Bardzo ważne jest to, aby po zakończonej realizacji zadbać również o jej bezpieczeństwo. Szerzej wprowadza nas w temat jeden z developerów Osom Studio, w swoim artykule Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa w kilku krokach. Nie jesteś specjalistą w branży IT? Project Manager opowie Ci, dlaczego usługa supportu strony opartej o WordPress jest tak ważna, a wręcz konieczna. Dzięki aktualizacji pluginów, monitorowaniu dostępności serwisu oraz wykonywanym kopiom zapasowym, masz pewność, że nie stracisz danych. Decydując się na tę usługę, PM nadal koordynuje prace i raportuje Ci, jakie działania zostały podjęte w danym miesiącu. Nie tracisz więc kontroli nad projektem i w razie pytań, wiesz do kogo się z nimi zwracać.

Wnioskowanie, audyty, rekomendacje, czyli nieustanny rozwój.

Tak naprawdę praca nad sklepem czy nad stroną internetową nie kończy się nigdy. Bez updatów, monitorowania statystyk, testowania i optymalizacji, nie ma szans na to, że serwis na dłużej zagości na wysokiej pozycji w Google czy będzie w pełni dostosowany do potrzeb użytkowników. W związku z tym, po zakończonej realizacji, PM wraz z zespołem przedstawi Ci możliwości, jakie daje testowanie strony oraz analizowanie statystyk. Bazując na “twardych” danych, można bowiem opracować kolejne kroki w strategii rozwoju serwisu. A co najważniejsze, modyfikować miejsca, które są nieintuicyjne lub powodują odrzucenie sesji. Dzięki implementacji na stronie np. HotJar specjaliści będą mogli zwiększyć współczynnik konwersji w serwisie i lepiej zaplanować ruch usera po stronie. Rozwijaj więc swój biznes i korzystaj z dobrych praktyk, które podpowiada agencja.

Project management w realizacjach developerskich w Osom Studio

W Osom Studio już niejednokrotnie przekonaliśmy się, że uporządkowany przebieg projektu to zasługa Project Managera. To właśnie dlatego, przy każdym projekcie, klient wspierany jest u nas przez takiego specjalistę. Obecność doświadczonej osoby, która koordynuje wszystkie prace oraz dobiera odpowiedni zespół, to fundament naszego procesu projektowego. Nasi PMowie oferują klientom wsparcie, dzięki któremu Ci, mogą być spokojni nie tylko o bieżącą realizację, ale też dalszy rozwój marki. Zostajemy w kontakcie po wdrożeniu, oferując zarówno strategiczne wsparcie, jak i WordPress i WooCommerce maintenance.

Prześlij nam swój brief i przekonaj się, jak wysoko, dzięki Project Managerowi, może poszybować Twój projekt. 💡 Nasz zespół PMów z wieloletnim doświadczeniem w branży IT, czeka właśnie na Ciebie! 🙂

Podsumowanie naszego wpisu znajdziesz na infografice 👇

Project Manager i zalety jego obecności w projekcie.

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Persona w projektowaniu strony internetowej dla B2B. Jak ją wykorzystać?

Choć świadomość agencji oraz ich klientów na temat persony marki rośnie, wciąż wyodrębnić można obszary, w których nie jest ona w pełni wykorzystywana. O ile ich zastosowanie w działaniach sprzedażowych zdaje się być bardziej oczywiste…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się