open search bar close search bar
Wróć

Dlaczego rola Project Managera w IT jest tak istotna?

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Koordynowanie projektu developerskiego przypomina układanie na czas bardzo trudnych i wieloelementowych puzzli. Takie porównanie dobrze obrazuje przebieg powstawania serwisu internetowego, ponieważ bez względu na to czy mówimy o stronie www, czy o sklepie online, zawsze mamy do czynienia z określonym terminem realizacji, poszczególnymi etapami oraz ściśle sprecyzowanymi funkcjonalnościami, które finalnie tworzą spójną całość. O każdy z wymienionych aspektów może zadbać project manager.

Co robi project manager w projekcie developerskim?

Powodzenie projektu w bardzo dużym stopniu spoczywa na barkach project managera, który organizuje pracę poszczególnych działów i utrzymuje stały kontakt z klientem. Planowanie kolejnych kroków oraz przewidywanie z wyprzedzeniem, co może się za moment wydarzyć, to specjalność PMa. Dzięki umiejętności szybkiej adaptacji do zmieniającej się sytuacji projektowej, potrafi reagować zanim coś pójdzie nie tak, tym samym zapewniając bezpieczeństwo realizacji.

Dlaczego rola Project Managera w IT jest tak istotna?
Praca project managera przypomina układanie puzzli.

 

Gdybyśmy więc odnieśli jego rolę do procesu układania puzzli, to project manager podczas powstawania strony lub sklepu internetowego:

 • Zapoznaje się dokładnie z każdą składową projektu. Weryfikuje wszystkie elementy układanki oraz zestawia je z oczekiwaniami klienta dotyczącymi “obrazu”, który na końcu powstanie.
 • Na początku projektu tworzy ramy jego przebiegu, czyli schemat układanki, w które wpisuje się pozostałe elementy.
 • Następnie zbiera zespół, którego kompetencje pozwalają na sprawną i jak najlepszą realizację danego zadania. Ustala strategię, kto zajmuje się, jakim taskiem podczas pracy nad układanką.
 • Nadzoruje przebieg projektu. Sprawdza, czy poszczególne elementy na pewno do siebie pasują i w razie potrzeby szybko reaguje, przywracając bieg projektu na odpowiednie tory.
 • Jest w stałym kontakcie z klientem, któremu oddaje do akceptacji i testów poszczególne etapy. PM wspólnie z zamawiającym porównuje “obraz” zarysowany w specyfikacji, z tym co widzi w tworzonym projekcie i wraca z opinią do zespołu projektowego.
 • Przez cały czas trwania wdrożenia dba o bezpieczeństwo serwisu (sprawdź nasz wpis Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa w kilku krokach). Dokłada wszelkich starań, aby żaden czynnik nie zepsuł ułożonych dotąd puzzli. A mógłby się do tego przyczynić np. chory członek zespołu projektowego lub nieprawidłowo przetestowany moduł, którego efektem byłyby błędy generowane na kolejnych etapach.

Wspomniane zadania to tak naprawdę jedynie bardzo ogólny zarys obowiązków project managera. Brzmi jak “urwanie głowy”? Wcale nie! Jednak wyłącznie dla kogoś, kto naprawdę lubi kontakt z ludźmi, a jego prawdziwą pasją jest mierzenie się każdego dnia z nowymi wyzwaniami.

Project manager a pozostali członkowie zespołu agencji interaktywnej

Warto zaznaczyć, że nawet najskuteczniejszy PM bez kompetentnego i zgranego zespołu projektowego za wiele nie zdziała… Dlatego do pełnego sukcesu niezbędna jest współpraca i wsparcie teamu, który w pełni rozumie potrzeby biznesowe klienta. Specjaliści zaangażowani w projekt dobrze wiedzą, że z każdym problemem mogą się zgłosić do project managera. Dzięki takiemu zaufaniu i formie współpracy opartej na otwartym feedbacku, możemy zapewnić bezpieczeństwo każdej realizacji.

Wyobraź sobie sytuację, w której pomija się project managera, a developer kodujący Twój projekt popełnia błąd w jednym z modułów, o który opierają są inne funkcjonalności serwisu. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, kolejność wydarzeń będzie następująca:

 • Nikt nie otrzyma do przetestowania tego modułu, więc nieprawidłowość nie zostanie wychwycona na wczesnym etapie.
 • Pozostałe opcje korzystające z wadliwej części kodu, również nie będą prawidłowo działać.
 • Dowiesz się o tym, dopiero po uruchomieniu serwisu, kiedy będzie on już live pod oficjalną domeną. Userzy nie będą mogli dokonać zakupu produktów i porzucą koszyk…

Przywróćmy jednak bieg projektu na odpowiednie tory:

 • Developer oddaje do testowania innym programistom oraz project managerowi małe składowe projektu.
 • Zespół zauważa problem już na wstępnym etapie prac.
 • Modyfikacja danego modułu zostaje zaplanowana przez project managera najszybciej jak to jest możliwe. W ten sposób natychmiastowo zatrzymuje się proces powielania błędu w innych elementach projektu.
 • Realizacja przebiega terminowo i zgodnie z założonym budżetem.
 • Serwis e-commerce opublikowany pod oficjalnym adresem www działa bez zarzutu i ku Twojemu zadowoleniu przynosi coraz większe zyski.

Podobnie byłoby, gdybyś na przykład współpracował z agencją na zasadzie rozliczenia godzinowego. Designer, który ma wykonać dla Ciebie projekt graficzny, nie powiedziałby PMowi, że dziś jest mniej kreatywny i jego praca może zająć więcej czasu niż początkowo szacował. W takiej sytuacji zlecenie zajęłoby więcej godzin. Ty zapłaciłbyś droższą cenę, a efekt pewnie i tak nie byłby na tyle zadowalający, abyś go zaakceptował. Na szczęście takie przypadki eliminuje się całkowicie dzięki szczerej rozmowie designera z project managerem. Wówczas PM odsuwa danego grafika od tego zlecenia, gospodarując jego czas na taski wymagające mniejszej kreatywności. Do Twojego projektu natomiast przydzielana jest osoba, która danego dnia jest w pełni efektywna.

PM – strażnik sukcesu

Jak więc widzisz, jest akcja – jest reakcja! I to stanowi sedno roli project managera w projekcie developerskim. Bez odpowiedniego koordynowania, żadna realizacja nie jest w pełni bezpieczna. Project manager jest pośrednikiem pomiędzy Tobą a zespołem wdrażającym zlecenie i pomaga poskładać te “puzzle” w całość. Dzięki jego doświadczeniu masz pewność, że projekt przebiega terminowo, a Ty jesteś na bieżąco o wszystkim informowany. Co więcej, wiesz, że członkowie zespołu posiadają kompetencje najlepiej dostosowane do zakresu Twojego zamówienia.

W Osom Studio każdym zleceniem opiekuj się dedykowany project manager. Nie musisz więc się obawiać, że wszystkie działy po kolei będą się z Tobą kontaktować. Zadawać te same pytania, a w realizacji zapanuje chaos. Przekonaj się sam, jak ważna jest rola PMa w projekcie developerskim. Niebawem, w kolejnych artykułach, opowiemy Ci jeszcze bardziej szczegółowo o zaangażowaniu project managera w proces wdrażania serwisów internetowych.

Chcesz wdrożyć stronę lub sklep internetowy? Skontaktuj się z nami już dziś na office@osomstudio.com lub live chacie.

Szukamy IT Project Managera. Dołącz do Osom teamu!

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Osom to know – Best of

Ho ho ho! 🎅 Przed Tobą najciekawsze artykuły z dotychczasowych edycji Osom to know. Dla programisty, marketera i designera - sięgnij po coś dla siebie. :) Have an Osom read! Web Development 👉 9 praktycznych…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się