open search bar close search bar
Wróć

Firmowa www – wybór agencji i kluczowe cechy strony

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Skrócona wersja komentarza została opublikowana w raporcie Interaktywnie “Projektowanie stron internetowych i e-sklepów: https://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/projektowanie-stron-internetowych-i-e-sklepow-darmowy-ebook-z-poradami-ekspertow-raport-260138

Mnogość czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wykonawcy strony internetowej, może wydawać się przytłaczająca. Profesjonalna strona jest Twoją najlepszą wizytówką, zatem wizerunek firmy będzie w dużej mierze budowany właśnie na tym fundamencie. Na szczęście śpieszymy Wam z pomocą – oto mini przewodnik, stanowiący podstawę researchu, który dzięki sprawdzonym Osom tipom nie będzie już tak trudny do przeprowadzenia.

Stawiaj na sprawdzone technologie

Przede wszystkim warto poznać technologie, które agencja (czy jakikolwiek inny podmiot) oferuje. Wybierając firmę do wdrożenia strony internetowej, sprawdź, czy stawia ona strony na powszechnie uznanych rozwiązaniach, czy też opiera je o autorski soft. Jeśli silnikiem jest WordPress czy inny popularny CMS, w razie problemów z wykonawcą, projekt będzie mogła bez problemu przejąć inna agencja. Mniej popularne systemy mogą być trudniejsze w optymalizacji czy samym zarządzaniu treścią przez administratora. Zbadaj elastyczność danej technologii – dowiedz się, czy stronę będzie można w łatwy sposób rozbudować o kolejne moduły, pluginy czy motywy, a także modyfikować ją pod kątem graficznym. Z doświadczenia wiemy, że warto wybierać bardziej niezawodne i popularne systemy, które ową popularnością cieszą się nie bez przyczyny. Nie skreślaj jednak firm, które nie komunikują wprost poszukiwanej przez Ciebie technologii. Jeśli agencja wzbudza Twoje zaufanie, dopytaj – być może zaoferuje rozwiązanie bardziej dostosowane do Twoich potrzeb.

Zawsze czytaj opinie klientów

Skorzystaj z cudzego doświadczenia – czytaj opinie na wizytówkach Google i portalach branżowych. Dla przykładu, Clutch zbiera opinie o firmach B2B, co może stanowić solidną podstawę ku owocnej współpracy z daną agencją. Proces ewaluacji przebiega bowiem maksymalnie obiektywnie – serwis gromadzi oceny na temat poziomu świadczonych usług i realizowanych projektów. Zespół analityków Clutcha starannie weryfikuje każdą kooperację, obecność firmy na rynku, bieżące trendy oraz inne aspekty, które czynią z portalu topową wyszukiwarkę firm B2B (możemy się w tym miejscu nieśmiało pochwalić i przypomnieć, że szczęśliwie znajdujemy się na szczycie tej listy wśród top 3 polskich WordPress Developerów! Zobacz wpis: Osom Studio otrzymało tytuł polskiego Top Developera od serwisu Clutch.co. Dziękujemy naszym klientom!). Brak obecności na tego typu portalach lub brak recenzji użytkowników powinien dać Ci do myślenia.

Wyznacz cel swojej strony internetowej

Zanim zaczniesz szukać agencji, dobrze wcześniej sprecyzować, jakie masz wobec niej oczekiwania. Upewnij się, że podmiot, któremu chcesz zlecić realizację projektu, ma biznesowe i jednocześnie partnerskie podejście do pracy – że będzie w stanie doradzić Ci pod kątem strategicznym, wspierać Cię w podejmowaniu decyzji i służyć radą na każdym etapie współpracy.

Pierwszym krokiem przy tworzeniu firmowej strony internetowej, będzie wyznaczenie celu, jaki ma ona spełniać. To podstawowy punkt na mapie działań projektowych. Tylko dzięki temu będziemy w stanie mierzyć efektywność i powodzenie serwisu, odpowiednio go optymalizować i uwypuklać konkretne elementy – zarówno pod względem kodu, jak i UX. Kluczowe pytania, jakie należy sobie zadać, dotyczą grupy docelowej, m.in.:

  • Kto będzie korzystał ze strony i czego będzie potrzebował? Jakie daje mu ona korzyści?
  • Czy strona ma pełnić funkcję informacyjną, czy wspierać i budować świadomość marki lub produktu?
  • Chcesz pozyskać ruch, zwiększyć sprzedaż, zapisy do newslettera czy realizować jakiekolwiek inne konwersje?

Dobra agencja przeprowadzi Cię przez tę drogę i przedstawi możliwe scenariusze i kierunki. Ważne jednak, aby cele Twojej strony były mierzalne i realne (możesz spróbować wyznaczyć je w oparciu o model SMART). Warto pamiętać, że to właśnie celowi strony podporządkowane są wszystkie inne składowe i w zależności od tych założeń serwis może się radykalnie różnić.

Aspekty techniczne

To jednak oczywiście nie wszystko. Czytając oferty agencji, dobrze zwrócić również uwagę na inne aspekty strony. Upewnij się, czy realizowane przez daną agencję projekty zachowują poniższe standardy. Koniecznie dopytaj o nie, zanim podejmiesz ostateczny wybór. Oto na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę:

  • Responsywność strony, podstawowe SEO i wysoka wydajność to praktyki z rodzaju “must”, będące już standardem rynku IT.
  • Domena strony powinna być łatwa do zapamiętania i dopasowana do grupy docelowej.
  • Hosting powinien mieć własny CDN oraz jak najniższe TTFB. Gwarantuje to szybkie ładowanie strony z każdego miejsca na świecie. W obu przypadkach istotne jest także bezpieczeństwo.

 

Jak widzicie, czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy oraz podczas stawiania strony, jest całkiem sporo. Aby uzyskać zwrot inwestycji, strona musi być odpowiednio przemyślana. W innym wypadku narażasz się na stratę kosztów i, co gorsza – klientów. Na szczęście nie taki diabeł straszny i możesz liczyć na nasze wsparcie. Mamy nadzieję, że ten mini przewodnik okaże się pomocnym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. W razie potrzeby dodatkowej asysty pamiętaj, że jesteśmy pod ręką! Kontaktuj sie z nami pod adresem office@osomstudio.com

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Osom to know #21

Przed Tobą Osom to know #21, czyli subiektywnie najciekawsze artykuły o szeroko pojętym digitalu. W tym przeglądzie znajdziesz mity na temat WordPressa, marketingowe przygotowania do Black Friday i 404, na które chce się trafiać. Have…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się