open search bar close search bar
Wróć

4 porady dla młodych designerów

2 min czytania

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Wielkości nagłówków vs. body text

Rzecz wydawać by się mogła podstawowa, jednak niekiedy natrafiamy na wątpliwości związane z odpowiednim doborem wielkości fontu. Jak wiadomo, jest to istotne pod kątem użyteczności i czytelności tekstu na stronie internetowej, a więc przekłada się bezpośrednio na czas spędzony przez użytkownika na stronie internetowej. Niepoprawnie dobrane wielkości nagłówka i body to zakłócenie we wskazaniu priorytetów treści – użytkownik nie bardzo wie, na czym ma skupiać uwagę, ani co tak naprawdę chcemy mu powiedzieć. Zniechęcony i przytłoczony odbiorca nie skupi się ani na przeczytaniu nagłówka, ani krótkiego body.

4 porady dla młodych designerów

Justowanie tekstu

Z pewnością nie raz mieliśmy do czynienia z prośbą klienta o wyjustowanie tekstu. O ile jest to pewien standard w przypadku składu książek w formie drukowanej, to w przypadku materiałów cyfrowych ten rodzaj edycji treści jest mocno niepożądany. Dlaczego? Ponownie chodzi o wygodę usera naszej strony internetowej – zwróćmy uwagę, że treści cyfrowe pojawiają się przede wszystkim w wąskich blokach tekstu. Justowanie powoduje zatem zwiększenie odległości pomiędzy wyrazami, co z jednej strony nie wygląda estetycznie, z drugiej zaburza recepcję.

4 porady dla młodych designerów

Prawidłowe odstępy powinny być wszędzie jednakowe – tutaj jednak znacznie się między sobą różnią.

Hierarchia i spójność

Za nami dobór fontów oraz justowanie tekstu. Co dalej? Istotną i podstawową kwestią jest odpowiedni sposób kategoryzacji i hierarchizacji treści. Tutaj również mogą pojawiać się wątpliwości – jak treści powinny być ułożone i skategoryzowane. A przecież ma to wpływ na ich wygodną konsumpcję. Najczęstszym błędem jest chyba jednak nieprzygotowanie style guide’a oraz nietrzymanie się jego założeń. Niekiedy zdarza się, że body text na każdej podstronie ma inną wielkość, kolor, linie. Tymczasem ich spójność jest kluczowa dla komfortowego odbioru treści. Warto też zwrócić uwagę, aby projekt miał ujednolicone style oraz dobrą hierarchię elementów tekstowych.

4 porady dla młodych designerów 4 porady dla młodych designerów

Brak researchu

Bardzo istotnym i niebywale ważnym (może nawet najważniejszym) etapem projektowania jest research i dogłębne zrozumienie tematu. Trzeba naprawdę mocno wgryźć się w to, co chcemy projektować i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań:

  • jaki jest cel projektu
  • jaka jest grupa odbiorcza
  • jaki ma być klimat projektu
  • jakie emocje ma wzbudzać

Wymowa i charakter projektu będą znacznie różnić się w zależności od branży. Nie będziemy używać stylu słodko-cukierkowego w projekcie dla dużego banku z tradycjami lub stylu brutalistycznego dla projektu e-commerce z wózkami dla dzieci.

4 porady dla młodych designerów

Brak gruntownej analizy może obrócić się przeciwko nam – dzięki researchowi unikniemy wielu podstawowych błędów.

4 porady dla młodych designerów

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci rozwiać wątpliwości, które pojawiają się w przypadku większości designerów w początkach kariery zawodowej. Gorąco zachęcamy też do dzielenia się swoimi projektami – rozmowa, konstruktywna ocena i wymiana spostrzeżeń są nieocenione w rozwijaniu własnych umiejętności i rozwiewaniu wątpliwości.

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Osom to know #2

Przed Tobą Osom to know #2, czyli subiektywnie najciekawsze artykuły o szeroko pojętym digitalu. Majówka za nami, ale nie próżnowaliśmy! Drugie wydanie Osom to know poszerzamy o nową kategorię - Osom Design. Nasi designerzy wybrali…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się