open search bar close search bar
Wróć

Co to jest „persona”?

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Zrozumienie klienta to podstawa sukcesu wszystkich działań marketingowych. To również pierwszy krok w stronę zwiększenia zysku. Nasz wpis pozwoli Ci go postawić już dziś.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest persona? Definicja. >>> Scrolluj

Czy moja firma musi mieć personę? >>> Scrolluj

Dlaczego tworzenie persony jest ważne? >>> Scrolluj

Ile person powinieneś stworzyć? >>> Scrolluj

Weryfikacja założeń >>> Scrolluj

Czym jest persona? Definicja.

Na pewno nie raz zastanawiałeś się nad swoim idealnym klientem. Klientem, którego chciałbyś pozyskać dla swojej firmy i obsługiwać. Kimś kto kupi Twoją usługę lub produkt i pozwoli marce na dalszy rozwój – przyniesie zysk, rozgłos i kolejne współprace. Charakterystykę takiego modelowego, cennego z punktu widzenia firmy klienta nazywa się personą.

Persona to profil idealnego klienta firmy.
To reprezentacja jego cech demograficznych, zachowań oraz zainteresowań. Zbiór przymiotów, na podstawie których tworzysz jego dokładną reprezentację.

Dla jednych urzeczywistnieniem persony będzie Marketing Director w międzynarodowej korporacji, dla innych – właściciel lokalnej firmy. A czy Twój biznes ma swoją personę?

Czy moja firma musi mieć personę?

Jeśli jeszcze nie stworzyłeś persony, czas nadrobić zaległości i sprowadzić działania sprzedażowe na dobre tory. Bo bez względu na branżę, w jakiej działasz, persona pozwoli Ci poznać potrzeby klienta i odpowiedzieć na nie we właściwy sposób – Twoją ofertą.

Firma B2b? Stwórz persony osób decyzyjnych – właścicieli firm i managerów wyższego stopnia. Dystrybutorów produktów i pośredników, do których dotarcie oznacza zwiększenie sprzedaży. Dostawca usług? Poznaj prawdziwe problemy klientów i sprzedaj im rozwiązanie, które ułatwi życie, a nie skomplikowany proces. Biznes online? Zbadaj kim są odwiedzający Twoje kanały i w pełni wykorzystaj sprzedażowy potencjał mediów… Takie przykłady możemy mnożyć dalej, bo persona to fundament sukcesu w każdej branży,

To jednak nie wszystko.

Dlaczego tworzenie persony jest ważne?

Tak naprawdę o rozpoczęciu jakiegokolwiek działania powinieneś zadecydować, kierując się personą. Dysponując wiedzą o swoim kliencie (demograficzną oraz opartą na analizie zachowań), zyskujesz pewność co do jego reakcji na konkretne komunikaty i możesz prowadzić skuteczne działania. Nie mamy tu na myśli jedynie marketingu opartego o treści – chodzi o wszelkie kampanie reklamowe, akcje wizerunkowe, a nawet kierunek rozwoju produktów. Persona to po prostu najlepsze kryterium podejmowania strategicznych decyzji. W gruncie rzeczy firma pracuje dla klienta – persona pozwoli Ci poznać jego preferencje i dostosować działania właśnie pod niego.

Persona to także świetny drogowskaz biznesu, zwłaszcza jeśli budżet firmy na marketing ma swoje granice. Dysponując dokładną charakterystyką klienta, specjaliści mogą efektywniej wykorzystywać środki – zarówno pieniężne, jak i czasowe – i przeznaczać je na działania przynoszące większy zysk.

Persona pomoże Ci również w pozyskiwaniu tych najbardziej wartościowych klientów. Lepiej skupić się na kilku modelowych klientach i pod nich personalizować treści, niż prowadzić swoją komunikację do wszystkich i zbierać niskiej jakości feedback. Nie zależy Ci przecież na tym, aby obojętnie kto zapytał o ofertę. Aby Twój CRM zasilały nieperspektywiczne kontakty. Prawda? Persona sprawi, że przypadkowego użytkownika zastąpi klient, którego od zawsze chciałeś pozyskać dla swojej firmy.

Ile person powinieneś stworzyć?

Nie ma z góry określonej ilości person, jakie powinna stworzyć marka – bez znajomości Twojej firmy, nie powinien orzekać o tym żaden specjalista. Z doświadczenia wiemy bowiem, że jest to kwestia indywidualna, wynikająca bezpośrednio ze specyfiki biznesu.

Jeśli obsługujesz dziesiątki klientów, na pewno można wśród nich wyróżnić kilka person – reprezentantów grup. Twoi modelowi klienci mogą przecież pochodzić z różnych branż, zmagać się z innymi problemami, dysponować niższym/wyższym budżetem i świadomością Twojego produktu. Jedna persona nie odda wiernie wszystkich tych cech. Komunikacja przedsiębiorstwa oraz wszelkie strategiczne działania, muszą więc za każdym razem zostać zaprojektowane pod konkretnego klienta czy też poparte jego potrzebami, by ten zdecydował się na zakup. Właśnie dlatego warto stworzyć kilka person, z których każda odpowiadać będzie innemu konsumentowi.

Weryfikacja założeń

Weryfikacja założeń to równie ważny etap, co samo tworzenie charakterystyki klienta. Nim obierzesz personę jako centrum marketingowych działań firmy, powinieneś mieć pewność co do jej precyzyjności.

Po zakończeniu prac projektowych warto raz jeszcze przyjrzeć się opisowi. Sprawdzić, czy jedne cechy nie wykluczają drugich i czy persona mocno trzyma się rzeczywistości. Czy Twój idealny klient na pewno ma konto na LinkedIn? Pracuje w dużej firmie? Jest dostawcą sprzętu? Technologii? Im mniej wątpliwości, tym trafniejsze decyzje podejmiesz i zwiększysz szansę na powodzenie działań.

Pamiętaj również o tym, że z biegiem czasu, Twoje persony będą wymagać liftingu. Zachowania konsumenckie ulegają nieustannym zmianom, dlatego nie trać z oczu swoich klientów. Obserwuj jak korzystają z internetu, jak zmieniają się ich potrzeby i pod wpływem jakich impulsów wybierają Twoją ofertę. Pod tym kątem optymalizuj następnie swoje działania i produkty – bądź idealnym wyborem idealnego klienta.

Proces tworzenia persony może wydać się żmudny, ale bez wątpienia jest wart zainwestowanego czasu. Pozwala dokładnie zaplanować działania firmy i maksymalnie nakierować je na finalizowanie sprzedaży.

W kolejnym wpisie dowiesz się, jak od podstaw stworzyć personę, by była wiernym odzwierciedleniem Twojego idealnego klienta. A jeśli masz jeszcze jakieś pytania, z chęcią porozmawiamy z Tobą live na czacie.

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Social media w branży IT

Wydaje Ci się, że prowadzenie social media w branży IT to duże wyzwanie? Zastanawiasz się, czy jest to obszar, w który warto inwestować? Ten wpis pomoże Ci zdecydować o włączeniu mediów społecznościowych do zestawu działań…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się