Jak napisać brief?

Zastanawiasz się, jak napisać brief? We wpisie wyjaśniamy, jak przygotować taki dokument – o czym pamiętać, jakie informacje zostawić na spotkanie face to face oraz dlaczego jest on tak ważny dla agencji.

O co chodzi z tym briefem?

Już wyjaśniamy. 🙂 Brief to dokument, który pozwala agencji poznać Twoje potrzeby i oczekiwania co do projektu, który chcesz realizować, a także dowiedzieć się nieco więcej o Twojej firmie. Dlaczego nieco? Bo na tym etapie agencja potrzebuje danych, które bezpośrednio wpłyną na jej działania. W briefie ceni sobie więc konkrety, bo to one pozwalają na określenie ram projektu – lepiej więc skupić się w nim na faktach bezpośrednio łączących się z nową realizacją, niż rok po roku opisywać życie marki – o tym z wielką chęcią porozmawiamy przy kawie. 🙂

Brief to dokument, który przygotowujesz nie tylko dla agencji. Pytasz, ale jak to? Zwróć uwagę, że wypełniając brief, masz szansę na to, aby jeszcze raz dokładnie przeanalizować nowy projekt, mocne i słabe strony swojej marki, a także oczekiwania wobec agencji, co do efektu końcowego. Co więcej, dysponujesz dokumentem, który pozwala Ci również kontrolować przebieg współpracy i do którego możesz wracać w razie jakichkolwiek niejasności.

Czy nie da się bez briefu?

Jasne, że się da, ale prędzej czy później agencja i tak będzie musiała dowiedzieć się wszystkiego, co zawierałby Twój brief, żeby efektywnie pracować nad projektem.. Możesz więc traktować brief jako zaproszenie do współpracy/przetargu, do którego, zarówno firma, jak i agencją muszą się przygotować.

Wiesz już o co chodzi z tym briefem. 🙂 Teraz czas, żebyś dowiedział się, jakie elementy powinien zawierać dokument, który wyślesz agencji.

Konkrety i punkty obowiązkowe

Nim przystąpisz do pracy nad briefem, sprawdź, czy agencja, z którą chcesz nawiązać kontakt nie ma na swojej stronie szablonu dokumentu do pobrania czy też formularza, który będziesz musiał jedynie wypełnić (zobacz, jak taki prosty brief wygląda u nas: “brief”). Jeśli jednak chcesz lub musisz stworzyć brief samodzielnie od podstaw, nie zapomnij o tym, by zawrzeć następujące punkty:

 1. Podstawowe informacje

Brief rozpocznij od zamieszczenia takich danych, jak nazwa firmy, imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za projekt, a także jej mail oraz telefon. Dzięki temu agencja będzie wiedziała, z kim kontaktować się po przeczytaniu dokumentu lub umówić na spotkanie, jeśli będzie chciała dowiedzieć się więcej. Dobrze, jeśli zamieścisz też link do strony internetowej firmy, a nawet jej social media – pozwoli to agencji lepiej poznać brand, zapoznać się z jego dotychczasowymi działaniami i finalnie – stworzyć dla Ciebie wiarygodny produkt.

 1. Projekt

 • rodzaj projektu

Nazywaj rzeczy po imieniu 🙂 tak najłatwiej będzie dostarczyć Ci rozwiązanie, jakiego oczekujesz. Aplikacja mobilna, identyfikacja wizualna, obsługa kanałów social media, a może kampania reklamowa w sieci Google? Daj znać, w jaki sposób agencja może wesprzeć Twoje działania, a czytając dalszą część briefu kreatywni będą już układać plan. 🙂

 • cel

Wyszczególnij cele, jakie chcesz osiągnąć. Kampania kampanii nierówna, więc jeśli oprócz zwiększenia rozpoznawalności marki, chcesz zwiększyć sprzedaż, dobrze będzie, jeśli marketerzy dowiedzą się o tym przed rozpoczęciem współpracy. Swoją drogą – zlecenie kampanii reklamowej w Google Ads czy na Facebooku, może się również wiązać z przeprowadzeniem działań, których sam nie zakładałeś. Może się na przykład okazać, że strona internetowa będzie wymagała małego update’u – np. umieszczenia formularzy. Właśnie dlatego znając Twój cel, agencja może spojrzeć na projekt nieco szerzej i zasugerować naprawienie tego, co może utrudnić jego realizację. Jeśli wysyłasz do agencji brief na stronę internetową dobrze, żebyś sam wiedział, jak cel chcesz osiągnąć – czemu tak naprawdę potrzebujesz nowej witryny? Chcesz odświeżyć wizerunek marki, a może pozyskać nowych klientów z kanału online? Pamiętaj, że Twój cel ma znaczenie, bo pomaga agencji dobrać odpowiednie narzędzia do jego realizacji.

 • opis

Jeśli masz już jakąś wizję projektu lub inspirację, również możesz je opisać w briefie. Nie obawiaj się, że agencja przyjmie je jako te ostateczne i jedyne. Profesjonalny zespół zawsze zaproponuje Ci swoją koncepcję, ale Twoja od razu nakieruje projekt na dobre tory. A stąd już blisko do stacji, zwanej sukcesem i rozwiązania zgodnego z Twoimi oczekiwaniami. 🙂

 • grupa docelowa

Opisz swój target – to Ty, jako przedstawiciel firmy, najlepiej znasz grupę odbiorców, do której skierowany będzie projekt. Postaraj się więc przekazać agencji kluczowe informacje na jej temat, jeśli trzeba – stwórz persony (z tego wpisu dowiesz się, jak to zrobić: BUDOWANIE PERSONY – CZYLI JAK ZROZUMIEĆ POTENCJALNYCH KLIENTÓW?, a agencja zadba o to, żeby komunikat wpisał się w gusta Twoich klientów.

 • dodatkowe informacje

Nie zapomnij spisać wyjątkowych obostrzeń w realizacji projektu, jeśli takowe istnieją np. wymóg co do technologii, w której ma powstać strona internetowa. Zawęzi to obszar pracy agencji i pozwoli od razu skupić uwagę na odpowiednich narzędziach. Zawrzyj także informacje na temat dotychczasowych działań podejmowanych w tym samym duchu. Dzięki temu z kolei, agencja będzie mogła więcej czasu poświęcić na szukanie nowych, skutecznych metod działania, których jeszcze nie próbowałeś.

 1. Pozycjonowanie i konkurencja

Te dane to dla agencji porcja wiedzy do analizy – wiedząc, w jakim miejscu na rynku jest Twoja firma i z jakimi brandami go dzieli, specjaliści mogą zaproponować Ci rozwiązania, które zwiększą Twoją konkurencyjność i wyróżnią Cię na tle innych graczy. Im więcej informacji o działaniach konkurencyjnych firm dostarczysz, tym lepsze spojrzenie na rynek będzie miała agencja. A uwierz nam – warto przeanalizować działania innych podmiotów, bo po co powtarzać cudze błędy lub powielać realizacje?

 1. Budżet

Nie musisz podawać kwoty co do złotówki – bez przesady. 🙂 Powinniśmy jednak wiedzieć, ile możesz zainwestować w projekt. Widełki pozwolą nam oszacować chociażby, czy w danym budżecie cel może zostać zrealizowany, dobrać odpowiednie narzędzia i kanały komunikacji. Pamiętaj! Mniejszy budżet wcale nie oznacza gorszych wyników kampanii, czy też gorszej jakości strony internetowej. W przypadku kampanii agencja uzyska dla Ciebie po prostu mniejszą ilość kliknięć, w przypadku strony – będzie ona mniej rozbudowana, ale wciąż napisana z dbałością o każdy fragment kodu. Jeśli nie jesteś pewien, jak oszacować budżet na projekt z obszaru digital, zapraszamy Cię do lektury naszego wpisu: ILE KOSZTUJE ONLINE MARKETING?. Pomoże Ci on zrozumieć, jak wyceniamy swoje usługi.

Wiedz o tym, że pytając o budżet, mamy dobre intencje – chodzi tylko o to, żeby oszacować, co możemy dla Ciebie zrobić, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie Ci pomóc i przekonać się, czy razem osiągniemy cel. Jak widzisz, przedstawienie budżetu zadziała to tylko na Twoją korzyść. Poza tym pamiętaj, że to Ty ostatecznie decydujesz, czy podpiszesz umowę. 🙂 A jeśli naprawdę nie wiesz jaki jest budżet lub koszta nie grają roli – spotkamy się na kawie w naszym biurze, poznamy się lepiej i zaproponujemy Ci satysfakcjonujące rozwiązanie.

 1. Deadline

Termin dostarczenia projektu to kolejny obowiązkowy punkt briefu – mówi on agencji, czy ta w ogóle może myśleć o współpracy z kolejnym Klientem i daje ogląd na organizację pracy zespołu. Pół roku, miesiąc, tydzień… agencje muszą mierzyć siły na Twoje zamiary, więc nie zapomnij napisać, kiedy kończy im się czas.

 1. Uwagi

W tym miejscu możesz zawrzeć wszystkie dodatkowe uwagi związane z realizacją projektu oraz samą współpracą z agencją. Agencja pracuje dla Ciebie, a chcąc dostarczyć Ci najwyżej jakości produkt musi znać wszystkie wymogi.

 1. Załączniki

Księga znaku, prezentacja na temat firmy, wideo – jeśli dysponujesz materiałami, które pomogą agencji w ofertowaniu projektu, prześlij je w załączeniu.

Prześlij brief

Jak widzisz, przygotowanie dobrego briefu wymaga od autora nie tylko dokładności, ale też obiektywnego podejścia – przekolorowanie faktów w jedną lub drugą stronę finalnie może negatywnie wpłynąć na jakość oferty, a tego uniknąć chcą obie strony. Agencja zawsze stara się przygotować projekt, który zrealizuje Twoje biznesowe cele – w momencie przesłania briefu dążenia Klienta stają się również dążeniami agencji, więc im lepiej je opiszesz, tym więcej sposobów specjaliści znajdą na ich osiągnięcie. Brief to bardzo często także wstęp do rozmów, który pozwala agencji przygotować się do spotkań i dowiedzieć się nieco więcej o tym, czego oczekujesz. Dzięki zawartych w nim informacjach na spotkanie przyjedziemy dobrze przygotowani – szanujemy Twój czas i dobrze go wykorzystamy:

Zawsze staramy się pomóc klientowi i spełnić jego oczekiwania. Żeby optymalnie wykorzystać spotkania i przygotować dobrą ofertę musimy wiedzieć jakie są jego potrzeby i czego dotyczy projekt – w tym właśnie pomaga nam brief. Już na etapie zapytania, dobrze, aby Klient powiedział nam coś o swojej firmie i dać się poznać naszym specjalistom, bo nie mamy ani sztywnych reguł działania ani cennika. Projekty kroimy pod naszych Klientów, oferujemy rozwiązania custom made, bo każdy biznes jest wyjątkowy i nabieramy co do tego pewności z każdym przesłanym briefem.

Łukasz Kaczmarek, Partner w OSOM STUDIO

Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże Ci, kiedy następnym razem staniesz przed zadaniem przygotowania briefu. To naprawdę odpowiedzialne zadanie, więc jeśli masz jeszcze jakieś pytania, czekamy na Twój komentarz – po prostu nas zdebriefuj. 😉

Powodzenia! 🙂

Patrycja Krakus Marketing Specialist

Zajmuje się działaniami z zakresu content marketingu. Na pierwszym miejscu zawsze stawia odbiorców swoich działań. Nic więc dziwnego, że treści, które tworzy, podbijają serca grupy docelowej. Lubi spontaniczność, dlatego w marketingu docenia działania RTM, a w życiu prywatnym nieplanowane wcześniej dalekie podróże.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy

>
Awwwards