open search bar close search bar
Wróć

Instagram Stories – analityka i statystyki

5 min czytania

blog Analityka i statystyki na Instagramie 2
share on twitter share on facebook

Piękne Stories to nie wszystko – Twoje relacje powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim spełniać cele biznesowe. Zastanów się, na czym z punktu widzenia Twojej działalności Ci zależy i analizuj statystyki dotyczące relacji właśnie pod tym kątem. Więcej kupujących w e-sklepie? Większa liczba czytelników bloga? Większa liczba obserwujących? Obierz mierzalny cel i wymierz działa, aby go osiągnąć. Przeprowadzimy Cię przez większość dostępnych statystyk i wyjaśnimy, jak je czytać i wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Podgląd statystyk relacji

Zobacz, jak wiele danych, dotyczących relacji, oferuje sam Instagram. Przeprowadzimy Cię przez większość dostępnych statystyk i wyjaśnimy, jak je czytać i wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Instagram Stories - analityka i statystyki

Ustawienia relacji

Tutaj zmienisz ustawienia dotyczące widoczności relacji oraz możliwości odpowiadania na nią w DMie. Możesz:

 • ukryć relację przed wybranymi użytkownikami
 • wyświetlić ją tylko osobom z grupy bliskich znajomych
 • ograniczyć możliwość udzielenia odpowiedzi w DMie tak, aby odpowiadać mogli: wszyscy lub osoby, które obserwujesz. Możesz też całkowicie wyłączyć tę funkcję.
 • wybrać określone kraje, w których relacja będzie widoczna oraz podjąć decyzję, czy chcesz zezwolić na udostępnianie materiału w relacjach innych użytkowników czy udostępnianie Stories jako wiadomości.

Promowanie relacji

Z tego poziomu możesz utworzyć reklamę. Nie rekomendujemy tego rozwiązania, ponieważ funkcje promowania są mocno ograniczone (zbyt odległa data utworzeia relacji, użycie konkretnych efektów aparatu, interaktywne elementy etc.). Jak tworzyć reklamę w relacjach dowiesz się z naszego następnego wpisu Reklamy na Instagram Stories. Jeśli nie chcesz go przegapić, koniecznie obserwuj nasze social media. 🙂

Zapis materiału

Czyli po prostu zapisanie materiału w rolce aparatu.

Udostępnienie jako post

Automatycznie utworzysz post, który będziesz mógł opublikować na Instagramie.

Tworzenie filmu

Podobnie, jak w przypadku Zapisu materiału, treść zostanie zapisana w rolce aparatu. Z tą różnicą, że jako 5-cio sekundowy film.

Wyjście

Powrót do poprzedniego widoku.

Usuwanie relacji

Usunięcie relacji: z aktualnych relacji czy archiwum.

Lista widzów

Czyli odbiorcy, którzy widzieli Twoją relację. To także tutaj sprawdzisz, czy odbiorcy wpadli do Twojej relacji dzięki użytym hashtagom (jak tak, to którym) oraz lokalizacji. Uwaga! Listy widzów dostępne są tylko przez 24 godziny od chwili opublikowania relacji.

Instagram Stories - analityka i statystyki

Statystyki

Dane dotyczące wyświetlania relacji oraz zachowań jej widzów. Aby zobaczyć podgląd statystyk relacji z widoku Twojego pro lu rozwiń boczne menu, dotykając ikonki (trzy poziome kreski), a następnie wybierz Archiwizuj. Zobaczysz tam relacje, które dodałeś w przeszłości. Wybierz dowolną z nich i dotknij ikonki oka.

Instagram Stories - analityka i statystyki

Interakcje

Statystyki, które znajdziesz w kategorii Interakcje służą do pomiaru działań podejmowanych przez użytkowników względem Twojej relacji. Znajdziesz tutaj informacje na temat działań użytkowników z Twoją relacją, tj. udostępnienia, liczba odpowiedzi, wizyty w profilu czy liczba dotknięć naklejki. W przypadku tej ostatniej, przy dodaniu kilku naklejek, zobaczysz statystyki dotyczące każdej z nich z osobna.

 • udostępnienia – liczba udostępnień relacji innym użytkownikom
 • liczba odpowiedzi – liczba wiadomości prywatnych w odpowiedzi na relację
 • wizyty w profilu – liczba przejść do Twojego profilu
 • liczba dotknięć naklejki – liczba przejść do miejsca, do którego kieruje naklejka

Instagram Stories - analityka i statystyki

Odkrywanie

Zestaw statystyk Odkrywanie mówi o tym, ile osób może zobaczyć Twoje materiały i gdzie je mogą znaleźć. Dowiesz się z nich, w jaki sposób użytkownicy konsumują Twoje treści oraz czy są nimi żywo zainteresowani.

 • zasięg – liczba osób, do których dotarła relacja
 • wyświetlenia – łączna liczba wszystkich wyświetleń relacji
 • obserwujący – liczba pozyskanych obserwujących dzięki relacji
 • nawigacja – suma wszystkich poniższych dotknięć
 • wstecz – liczba dotknięć w celu wyświetlenia poprzedniej relacji
 • dalej – liczba dotknięć w celu wyświetlenia kolejnej relacji
 • następna relacja – liczba dotknięć w celu przejścia do relacji następnego użytkownika
 • wyjścia – liczba dotknięć w celu opuszczenia relacji

Instagram Stories - analityka i statystyki

Instagram Stories - analityka i statystyki

Przejścia do witryny

Jeśli należysz do grona szczęściarzy, którzy odblokowali funkcję Swipe up albo prowadzisz działania reklamowe w Instagram Stories i chcesz sprawdzić, jak konwertują Twoi użytkownicy? Zacznij parametryzować linki. Wiedza na temat konwersji przyda Ci się w sytuacjach, kiedy w relacjach udostępniasz link do:

 • produktów w e-sklepie
 • wpisów z bloga
 • materiałów dodatkowych (e-booki, webinary)
 • ofert specjalnych
 • formularzy zapisu
 • itd.

Jak sparametryzować link?

  1. Przejdź do narzędzia Campaign URL Builder i nadaj parametry
   Jego interfejs nie wygląda zbyt przyjaźnie, ale jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy wkleić URL, uzupełnić tagi i już! Dowiedz się więcej, jak poprawnie sparametryzować link z Osom bloga: Śledzenie kampanii w Google Analytics. Kreator URL i różnice w pomiarach danych.
  2. Dodaj link UTM do relacji
   Nadałeś już parametry? Świetnie, zatem czas na wykorzystanie linku w relacji. Dodaj go dokładnie tak, jak robisz to w przypadku linku bez parametrów.
  3. Idź do raportów w Google Analytics
   Aby sprawdzić, jak skuteczny jest Twój komunikat, przejdź do Google Analytics. Wejdź do raportu Pozyskiwanie → Kampanie → Wszystkie kampanie. W domyślnym widoku raportu informacją, która pozwoli Ci zidentyfikować ruch z relacji jest nazwa kampanii (Campaign Name). Możesz rozbudować widok, wybierając z wymiaru dodatkowego Źródło/Medium (Campaign Source/Campaign Medium).

Jak czytać statystyki i wykorzystać wiedzę w praktyce?

To tyle, jeśli chodzi o teorię. Czas na garść praktyki! Jak wykorzystać wiedzę w codziennych działaniach? Zacznijmy od danych dostępnych w widoku Statystyki. Jeśli uważnie przeczytałeś początek tego rozdziału na pewno wiesz, że Interakcje dotyczą działań podejmowanych przez użytkowników względem relacji, a Odkrywanie mówi o tym, w jaki sposób odbiorcy konsumują Twoje treści. Przejdźmy do tych pierwszych, czyli interakcji.

Interakcje

Udostępnienia, liczba odpowiedzi, wizyty w profilu czy dotknięcia naklejki, to część informacji, które znajdziesz w tym miejscu. Zwracaj uwagę, jaki cel miała Twoja relacja. Jeśli prowadzisz współpracę z inną marką i polecasz ją, oznaczając za pomocą naklejki, spójrz jaki jest wskaźnik jej dotknięć względem zasięgu. W ten sposób ocenisz swój wpływ. Zachęcasz użytkowników do udostępniania jakiejś informacji, np. zbiórki charytatywnej? Sprawdź, jaka liczba odbiorców podała tę wiadomość dalej, poprzez udostępnienie.

Odkrywanie

Przejdźmy do statystyk, które znajdziesz w sekcji Odkrywanie. Po pierwsze, zwróć uwagę na liczbę pozyskanych obserwujących. Na pewno zależy Ci na budowaniu społeczności wokół marki, dlatego kontroluj, z których relacji pozyskujesz najwięcej followersów. Po drugie, miej oko na to, jak odbiorcy konsumują treści. Wysoka liczba wyjść lub przejść do następnej relacji może wskazywać, że odbiorcy wcale nie są zainteresowani Twoim aktualnym Stories. Może to oznaczać, że relacja trwała zbyt długo albo temat nie był dostosowany do Twoich widzów. Wysoka liczba przejść wstecz sugeruje, że odbiorcy byli tak zainteresowani relacją, że postanowili do niej powrócić.

Lista widzów

Czas na Listę widzów. Tutaj dowiesz się, kto oglądał relację, a także ilu widzów pozyskałeś z wejść z hashtagów czy lokalizacji. Pamiętaj, że ten widok jest dostępny tylko przez 24 godziny od chwili dodania relacji. Kontroluj, które lokalizacje i hashtagi pozwalają Ci dotrzeć do nowych grup odbiorców i stosuj je w późniejszych działaniach.

Instagram Stories - analityka i statystyki

 

Jak widzisz, statystyki w Instagram Stories kryją w sobie wiele danych. Ich właściwa interpretacja pomoże Ci poprawić skuteczność Twoich relacji. Do dzieła! 🙂

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się