open search bar close search bar
Wróć

Jak prowadzić konto na Instagramie?

8 min czytania

blog Jak prowadzić konto na Instagramie? 2
share on twitter share on facebook

Prowadzenie konta na Instagramie wymaga stałego zaangażowania – mamy tu na myśli zarówno regularną publikację, jak i wchodzenie w interakcję z fanami. Moderacja profilu firmowego to nieustanna praca – dowiedz się, jak sprawić, by szła w Osom tempie.

Obserwuj

Nim rozpoczniesz działania na Instagramie, pobaw się w detektywa i sprawdź, co na swoich profilach publikuje konkurencja. 🕵️ Zwróć uwagę na typy postów, kolorystykę, tematy, a także reakcje fanów. Czy któreś z treści cieszą się wyjątkową popularnością? Przeanalizuj również hashtagi. Naturalnie, część z nich może się powtarzać w Twojej komunikacji – w końcu działacie na tym samym rynku – ale warto je urozmaicać unikalnymi hashtagami marki. Obserwacja odkryje przed Tobą skalę działań konkurencji i przyniesie dawkę inspiracji.

Zaplanuj

Tak, jak radziliśmy w rozdziale Przepis na insta-sukces – strategia – działania na Instagramie powinny mieć swoje uzasadnienie w strategii. Wyznacz najważniejsze cele, określ swoją grupę docelową, poznaj jej zainteresowania i dopiero wtedy rozpocznij tworzenie postów. Pamiętaj o kalendarzu treści – Twoje pomysły powinny trafić właśnie do niego. Może Ci się wydawać, że harmonogram wcale nie jest Ci potrzebny, ale nic bardziej mylnego! To on pomaga zachować Ci spójność komunikacji, budować profesjonalny wizerunek i utrzymywać stały kontakt z fanami marki.

Opisuj

Świetne zdjęcie czy film na Instagramie mogą nie obronić się same – potrzebują dodatkowego paliwa, żeby przebić się do aktualności usera. A jest nim opis zdjęcia oraz hashtagi. Instagram lubi długie posty, ale nie każdemu przychodzą one z łatwością. Jeśli należysz do tej grupy, skorzystaj z naszych rad. W opisach możesz zamieścić:

  • wyjaśnienie tego, co przedstawia zdjęcie/film
  • opisać historię powstania zdjęcia/filmu
  • zadać fanom pytanie i zamieścić również własną odpowiedź
  • opisać jakiś problem

Każdy post ma przecież swoją historię – warto opowiedzieć ją fanom i zapewnić sobie dobre miejsce na ich feedzie.

Kontroluj jakość i kompozycję

Instagram to medium obrazu – bez dobrych zdjęć Twojej marce ciężko będzie przyciągnąć nowych obserwatorów. Jak Cię widzą, tak Cię piszą, dlatego jeśli zależy Ci na profesjonalnym wizerunku, publikuj tylko content najwyższej próby. Rozmazane zdjęcia lub filmy w niskiej jakości nie zdobędą wielu serduszek, a Ty stracisz swój czas na produkcje bezwartościowych treści.

Robiąc zdjęcia na Instagram, pamiętaj o odpowiedniej kompozycji, perspektywie i oświetleniu. Resztę załatwią za Ciebie dostępne w aplikacji oraz zewnętrznych narzędziach filtry.

Pokazuj kulisy

Instagram to idealne miejsce na pokazywanie życia firmy od kuchni…. i to bez względu na branżę. Twoich klientów naprawdę interesuje to, jak działa ich ulubiona firma i kto stoi za produktami, które kochają. Posty tego typu otwierają użytkownikom drzwi do Twojego świata – są zaproszeniem na spotkanie, do pracowni, biura, a nawet na halę produkcyjną. To, co niedostępne, zawsze wzbudza ciekawość. Jej upust na Instagramie followersi dają w komentarzach na których powinno zależeć Ci bardziej niż na double tap.

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.instagram.com/p/Bn1Wly5h4PI/

Zastanawiasz się, jak efektownie pokazać proces powstawania Twojego produktu? Jeśli działasz na taką skalę, jak @generalelectric, wystarczy zdjęcie z hali.

Jeśli na mniejszą – nagraj ciekawy filmik, pokazujący ile pracy stoi za produktami, które oferujesz.

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.instagram.com/p/Bxrzv2AiXff/

 

Rekrutuj

Instagram możesz też wykorzystać do działań employer brandingowych. Publikuj zdjęcia z życia firmy – pokaż, jak fajnie się u Ciebie pracuje i zwiększaj atrakcyjność swojej firmy jako pracodawcy. Zdjęcia możesz opatrzyć specjalnym hashtagiem, np. #osomjob i kumulować pod nim firmowe treści. Spraw, by ludzie marzyli o pracy w Twoim teamie i zatrudniaj najlepszych jak Microsoft. Na swoim specjalnym koncie @microsoftlife, firma pokazuje kadry ze swojego życia – zrelaksowanych specjalistów, nowoczesny i pełen udogodnień kampus, piesze wycieczki podczas przerw, drużynę piłki nożnej i sportowe sukcesy. Praca marzeń? Żaden kandydat nie będzie miał wątpliwości.

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.instagram.com/p/BUxAY40De6M/

Na profilu przemycaj również filozofię firmy, instytucji – wspólny system wartości także pozwala na identyfikację z marką. Mistrzem w takich działaniach jest @americasnavy. “Honor. Courage. Commitment.” – te trzy wartości epatują ze wszystkich zdjęć publikowanych na gridzie tych sił. Klimat “Top Gun” i zapierające dech w piersiach ćwiczenia – takie opowieści zachęcają do wstąpienia na pokład. ⚓

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.instagram.com/p/Bx-GBsqAsCb/

 

Sprzedawaj poprzez wartości

Żeby Instagram stanowił aktywne wsparcie Twojej sprzedaży, publikowanie zdjęć z oznaczonymi produktami nie wystarczy. Na swojej siatce, oprócz produktów, staraj się pokazywać wartości, jakie niesie ich posiadanie. Przecież nie sprzedajesz podkładów i tuszów do rzęs, tylko poczucie pewności siebie, prawda?

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.instagram.com/p/Bx-GBsqAsCb/

 

Nagrywaj

Nic tak nie angażuje użytkowników jak wideo. Filmy skutecznie zachęcają fanów do komentowania. Martwisz się o realizację materiału? Twoje wideo nie musi mieć oscarowej obsady i efektów specjalnych. Nawet zwykłym smartfonem jesteś w stanie zrealizować ciekawy film. W zatrzymaniu uwagi odbiorców pomogą Ci również Instagram Stories. Możesz prowadzić w nich transmisje live, sesje Q&A czy webinary.

Jak prowadzić konto na Instagramie?

 

Opowiadaj

Ciekawość to pierwszy stopień… do #instasukcesu. Uwierz nam, że followersów naprawdę interesuje Twoje życie, szczególnie jeśli opowiadasz o tej prywatnej części. Mówienie o sobie/firmie i pokazywanie się w Stories buduje przywiązanie do marki – stań się więc jej twarzą i głosem. 🙂 Jeśli w Stories reprezentujesz firmę, opowiadaj o kulisach jej działania, nowych projektach, produktach. Jeśli konto na Instagramie prowadzisz dla swojej osobistej marki, uchyl rąbka tajemnicy i zdradź followersom trochę sekretów na swój temat.

Nie powtarzaj się

Kluczem do posiadania fanów w mediów społecznościowych są zróżnicowane treści i odpowiednie ich lokowanie. Pamiętaj więc, by na Instagramie nie zamieszczać tych samych treści, co np. na Facebooku. Twoi fani niekoniecznie będą chętni do tego, by po raz drugi polubić te same treści. Poza tym każde medium ma swoją specyfikę – to, że jeden post świetnie klika się na LinkedIn, nie oznacza, że na Instagramie wykręci równie świetny wynik. Zamiast wszędzie publikować ten sam post np. film, podziel materiał na krótkie zajawki, opatrz właściwym opisem dostosowanym do grupy użytkowników i odeślij na IGTV czy YouTube, gdzie fani znajdą cały materiał.

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.instagram.com/viva_a_viva/?hl=pl

 

Bądź aktywny

W aktualnościach na Instagramie staraj się publikować przynajmniej 4 razy w tygodniu i jeszcze częściej w Stories. Twoje konto musi żyć, by firma była nieprzerwanie obecna w świadomości odbiorców. Instagram to dynamiczne medium, które skupia wokół siebie wymagających odbiorców. Oznacza to, że użytkownicy szybko się nudzą i oczekują treści, które są różnorodne i często publikowane. By nadążyć za fanami, warto wykształcić w sobie nawyk planowania treści. Harmonogram pozwala marce zachować spójność komunikacji, a moderatorom zapewnia komfort psychiczny na wypadek dnia bez weny.

Aktywność na Instagramie przejawia się nie tylko w regularnych publikacjach contentu, ale też sumiennym odpowiadaniu na wszystkie komentarze. Pamiętaj, że w cenie są tu pełne zdania, a nie emotikony. Skoro Twój fan poświęcił czas na napisanie komentarza, warto odwdzięczyć mu się tym samym. Na komentarze staraj się odpisywać jak najszybciej – szczególnie, jeśli właśnie opublikowałeś post. Z naszego doświadczenia wiemy, że im więcej aktywności osiągnie on przez pierwsze 30 minut, tym lepszy uzyska zasięg.

Angażuj się

Komentuj, lajkuj, oznaczaj – nie tylko na swoim profilu, ale także u innych. W ten sposób zostawiasz po sobie ślady i zwiększasz szansę na to, że obserwujący influencera Y lub firmę X zajrzą również do Ciebie. Pamiętaj, by Twoje komentarze nie ograniczały się do emotikon i rzeczywiście pokazywały zainteresowanie tematem. Serduszka zostawiaj też pod postami swoich followersów – szczególnie, jeśli oznaczają Twój profil na zdjęciu/filme lub używają Twojego hashtaga.

Rzuć wyzwanie

Świetnym sposobem na zwiększenie liczby followersów jest konkurs. Osom nagroda zawsze przyciąga! Nie zmuszaj użytkowników do obserwowania Twojego profilu, zamiast tego zachęć ich do publikowania zdjęć z oznaczeniem Twojego profilu, użycia dedykowanego hashtaga czy też pozostawienia komentarza pod konkursowym postem. Takie działania w naturalny sposób zwiększają zasięg marki i siłą rzeczy przyciągają nowych followersów.

Używaj hashtagów

Hashtagi pomagają w budowaniu widoczności na Instagramie, tworzeniu społeczności fanów oraz pozwalają na grupowanie zdjęć. Oznaczając swoje posty odpowiednimi hashtagami, możesz dotrzeć do odbiorców zainteresowanych poruszanym przez Ciebie tematem i zdobyć nowych followersów. Używanie hashtagów w efektywny sposób nie jest najprostszym zadaniem – wymaga dużej wprawy i wyczucia. Zawsze należy sprawdzać czy hashtag, którego chcesz użyć, nie jest zbyt duży lub mały dla Twojego konta, a przede wszystkim – czy nie jest zablokowany. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpowiednio dobrane tagi mogą zdziałać cuda, a nie- właściwie – wykluczyć z wyścigu o uwagę fanów.

Daj się znaleźć

Publikujesz post? Zawsze używaj znaczników lokalizacji. Możesz konsekwentnie oznaczać jedno miejsce tak, by zdjęcia kumulowały się pod jednym znacznikiem lub wybierać go zgodnie z rzeczywistym położeniem. Dlaczego to takie ważne? Bo budujesz swoje miejsce na Instagramowej mapie. Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy są ciekawi, co robią inni w interesujących ich miejscach i chętnie wyszukują postów właśnie po lokalizacji. Dodając taki znacznik w relacji, zwiększasz również szansę na to, że trafisz do puli najpopularniejszych Stories z danego miejsca. Dobrze jest również utworzyć lokalizację dla swojej firmy, tak by mogli się w niej oznaczać Twoi fani

Jak prowadzić konto na Instagramie?

Informuj i odsyłaj

Jeśli konto na Instagramie, nie jest Twoim jedynym medium społecznościowym, od czasu do czasu poinformuj o tym fanów. Wrzuć posta, w którym pod pretekstem zachęcisz do śledzenia Twojej strony na Facebooku, odeślij na Pinterest po więcej inspiracji lub wrzuć do relacji link do filmu na YouTube. Analogicznie postępuj z innymi kanałami i informuj o nich na Instagramie. Chodzi po prostu o to, by Twoi fani mieli styczność z marką w każdym medium, w którym są obecni.

Publikuj o czasie

Publikuj zgodnie z rytmem życia Twoich odbiorców, czyli wtedy gdy są aktywni na Instagramie. Sięgnij do statystyk dostępnych na koncie twórcy lub biznesowym i działaj według danych. Jeśli Twoi fani są najbardziej aktywni wieczorem, nie ma większego sensu zasypywać ich treściami o świcie. Wyznacz godziny największej aktywności na swoim profilu i staraj się publikować właśnie w tym czasie. Jeśli nie masz jeszcze dużego grona wiernych fanów, nie będą oni raczej szukać Twoich treści. Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, bo to one pokazały się w aktualnościach usera o właściwej porze.

Reklamuj się

Najszybsze efekty jeśli chodzi o zwiększenie aktywności fanów, zasięgu oraz sprzedaży zyskasz, prowadząc działania płatne. Uwierz nam, reklama na Instagramie ma się Osom i korzysta z niej coraz więcej marek – ponad 2 miliony reklamodawców z całego świata! Co ważne, Instagram to również miejsce, z którego ludzie coraz czę- ściej po raz pierwszy dowiadują się o nowych produktach. Być może to już czas, by dowiedzieli się również o Twoim. Jak krok po kroku skonfigurować reklamę na Instagramie? Tego dowiesz się w rozdziale Reklamy.

Zapraszaj do współpracy

Współpraca z influencerami, to obecnie jedna z najbardziej efektywnych form pozyskiwania klientów w kanale online. Statystyki pokazują, że użytkownicy social media, darzą influencerów naprawdę dużą sympatią i co strategiczne dla reklamodawców – zaufaniem.

Jak prowadzić konto na Instagramie?
https://www.clickz.com/influencer-marketing-2019-stats/223174/

Współpraca z popularnymi twórcami otwiera przed marką szereg możliwości i jest skuteczną metodą, pozwalającą zarówno na zdobycie nowych followersów, jak i wypromowanie produktów marki. Sposobów na przeprowadzenie współpracy z influencerem jest naprawdę wiele – wszystko zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć. Możesz poprosić twórcę o przeprowadzenie konkursu, pozwolić mu na “przejęcie” Twojego profilu i zorganizowanie sesji Q&A albo po prostu wrzucenie posta lub relacji z Twoimi produktami.

Jak prowadzić konto na Instagramie?

To tyle! Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże Ci prowadzić konto na Instagramie! Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia konta, daj nam znać 🤓 👉  office@osomstudio.com

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się