open search bar close search bar
Wróć

Jak używać hashtagów na Instagramie?

3 min czytania

blog 2 Jak używać hashtagów na Instagramie?
share on twitter share on facebook

No właśnie, jak to jest z tymi hashtagami? Działają? A może to tylko bujda? Z naszego doświadczenia wynika, że hashtagi kryją w sobie ogromną moc, pod warunkiem, że są wykorzystywane w przemyślany sposób.

Jak korzystać z hashtagów?

Algorytm Instagrama stale się zmienia, a wszystkie przesłanki, mówiące o tym co robić, a czego unikać, opierają się jedynie na obserwacjach i wnioskach użytkowników. Poniżej zebraliśmy tips&tricks, dotyczące wykorzystywania hashtagów w postach na IG.

Maksymalna liczba hashtagów w poście: 30
Maksymalna liczba hashtagów w relacji: 10

 

Mniej znaczy więcej

Nie twierdzimy, że stosowanie maksymalnej liczby hashtagów (30) jest błędem. Analizy pokazują jednak, że największe zaangażowanie generują posty ozdobione +/- dziesięcioma hashtagami. Wskaźnik zaangażowania pod postem zależy od wielu czynników, dlatego też nie trzymaj się kurczowo tej liczby. Testuj, miksuj i próbuj różnych rozwiązań w temacie hashtagów. Nie ma tutaj złotego środka. Zwracaj uwagę na jakość dobranych hashtagów, nie na ich liczbę.

 

Jak używać hashtagów na Instagramie?
źródło: https://trackmaven.com/blog/how-to-use-hashtags/

Nie ograniczaj jednak potencjału, stosując zaledwie kilka hashtagów (3-4)! Na ten luksus mogą sobie pozwolić jedynie największe konta.

Jakość przede wszystkim

Pewnie zastanawiasz się, czy istnieje coś takiego jak zły albo dobry hashtag. To zależy. Jeden hashtag może okazać się strzałem w dziesiątkę, podczas gdy dla innego użytkownika nie będzie najlepszym wyborem. Staraj się starannie dobierać hashtagi i kieruj się zasadą, że lepsza jest jakość niż ilość. Niech hashtagi faktycznie odzwierciedlają to, czego dotyczy post. Zwracaj uwagę na dzień, porę roku, stylistykę i opisuj to.

Wielkość ma znaczenie

Dobierając hashtagi, zważ na ich wielkość i oceń swoją siłę przebicia. Twoim celem jest “wejście” do grupy najpopularniejszych postów pod danym hashtagiem? Dobieraj hashtagi tak, aby mieć jak największą szansę pojawienia się w tym znamienitym gronie.

Spójrz na poniższe przykłady. Przykład 1. pokazuje post, który był jednym z najpopularniejszych z #socialmediatips (1,3M). Post wygenerował prawie 1 000 polubień. Jeśli na co dzień ciężko dobić Ci do 500, śmiało możesz zrezygnować z jego użycia. Nie będziesz miał wystarczającej siły przebicia, aby znaleźć się w grupie najlepszych postów.

Jak używać hashtagów na Instagramie?

W bazie Instagrama znajduje się już ok. 1 300 000 postów z wykorzystaniem hashtaga #socialmediatips

Przykład 1.

Inaczej rzecz wygląda na przykładzie 2. Nasz hashtag bazowy #socialmediatools posiada zdecydowanie mniej postów z jego wykorzystaniem (79,6K), a tym samym jest mniej popularny. Oznacza to, że w grupie najlepszych postów rzadziej następuje rotacja, ponieważ użytkownicy nie generują aż tak dużej liczby treści powiązanych z tym hashtagiem. Spójrz też na liczbę polubień jednego z popularniejszych postów. Jeśli osiągasz podobny pułap, istnieje duża szansa, że możesz z nim (i podobnymi) konkurować o wyróżnienie.

Jak używać hashtagów na Instagramie?

Przykład 2.

Pamiętaj, że istnieje też coś takiego jak zbyt wąski hashtag! Jeśli istnieje jedynie kilkaset postów z jego wykorzystaniem, istnieje duża szansa, że nie przyniesie Ci on oczekiwanych rezultatów, bo po prostu nikt tam nie zagląda. Balans przede wszystkim.

Jeden zakazany hashtag może wszystko popsuć
Wyobraźnia Instagrama nie zna granic i cała masa niepozornie wyglądających hashtagów wpadła do worka zakazanych. Jeśli wydaje Ci się, że znajdują się tam tylko hashtagi związane z erotyką,rasizmem czy przemocą, mamy dla Ciebie kiepską wiadomość. Wiele z pozoru “grzecznych” i niebudzących żadnych skojarzeń hashtagów jest zakazanych (np. #instababy, #coffee, #boho). Najlepiej przed rozpoczęciem testów bazy hashtagów, sprawdź je w narzędziach IQ HASHTAGS albo Banned Hashtag.

Gdzie szukać najlepszych hashtagów?

Odrobiłeś już lekcję pt. hashtagi? W takim razie poznaj miejsca, gdzie odnajdziesz najbardziej dopasowane # do Twojego biznesu. Zanurz się w kopalni pomysłów i stwórz bazę szytą na miarę Twoich potrzeb.

Wyszukiwarka Instagrama

Wystarczy, że wpiszesz słowo kluczowe, a wyszukiwarka wyświetli Ci propozycje podobne do niego. Dodaj kolejne słowa, np. #socialmediatip, aby poznać jeszcze więcej powiązanych hashtagów.

Jak używać hashtagów na Instagramie?

Powiązane

Odkryj hashtagi powiązane z Twoim # bazowym. Wystarczy, że po wyszukaniu hashtaga, wejdziesz w niego, a ukażą Ci się szczegóły i propozycje podobnych.

Jak używać hashtagów na Instagramie?

 

Najlepsze posty

Przeglądaj najlepsze posty z wykorzystanym hashtagiem lub lokalizacją i sprawdzaj, jakich # używają użytkownicy podobni do Ciebie. To żmudne działanie, ale z czasem przyniesie efekty.

Jak używać hashtagów na Instagramie?

Narzędzia zewnętrzne

Doskwiera Ci brak weny w temacie hashtagów? Nic straconego – skorzystaj z narzędzi, dzięki którym wymyślenie kilku # będzie bułką z masłem. IQ Hashtags posiada wyszukiwarkę tagów. Po prostu wpisz hashtag, który Cię interesuje, a narzędzie wyświetli Ci podobne tagi i współwystępujące.

Jak używać hashtagów na Instagramie?
źródło: https://iqhashtags.com/

To tyle! Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże Ci odkryć ogromną moc hashtagów i wykorzystywać je w przemyślany sposób! Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia w zakresie prowadzenia konta na Instagramie, daj nam znać 🤓 👉  office@osomstudio.com

Następny artykuł

blog Analityka i statystyki na Instagramie 2

Instagram Stories – analityka i statystyki

Piękne Stories to nie wszystko - Twoje relacje powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim spełniać cele biznesowe. Zastanów się, na czym z punktu widzenia Twojej działalności Ci zależy i analizuj statystyki dotyczące relacji…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się