open search bar close search bar
Wróć

Reklamy na Instagramie

4 min czytania

blog Reklamy na Instagramie 14
share on twitter share on facebook

Reklama na Instagramie staje się coraz popularniejsza, jednak wciąż wielu reklamodawców nie wykorzystuje w pełni jej potencjału. Sprawdź, jak rozpocząć działania reklamowe na IG i jak tworzyć skuteczne kampanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są formaty reklamowe na Instagramie? >>> Scrolluj
 • Jak stworzyć reklamę na Instagramie? >>> Scrolluj

Formaty reklamowe na Instagramie

Reklamy na Instagramie wyświetlane są tuż obok zdjęć i filmów udostępnianych przez znajomych, członków rodziny i inne konta na Instagramie, które obserwują reprezentanci Twojej grupy docelowej. Dzięki temu pojawiasz się w kanale, który daje Ci możliwość skrócenia dystansu! Instagram wyróżnia trzy główne umiejscowienia: aktualności na Instagramie, Instagram Stories oraz karta ekspolruj, w ramach których możesz wyświetlić reklamy w czterech dostępnych formatach: film, obraz, karuzela, kolekcja.

Aktualności na Instagramie to miejsce, w którym udostępniasz treści i obserwujesz materiały opublikowane przez konta, które obserwujesz. Innymi słowy, jest to po prostu tablica z treściami, które według Instagrama mogą Cię najbardziej zainteresować.

Instagram Stories to relacje, czyli krótkie i efemeryczne treści, które znikają po 24 godzinach (chyba że zdecydujesz się je wyróżnić).

W zakładce Eksploruj na Instagramie możesz odkrywać treści userów, których sam nie obserwujesz, a które na podstawie Twoich zainteresowań sugeruje Instagram. Pamiętaj, że reklamy w “eksploruj” pojawiają się dopiero po kliknięciu w wybrany post, nie na poziomie samego feedu.
Reklamy na Instagramie

Film

Format reklam służący do promowania treści wideo na Instagramie. Możesz przedstawić swoją historię w czasie od 1 do 120 sekund i wyświetlać ją zarówno w aktualnościach na Instagramie, karcie eksploruj jak i na Instagram Stories.

możliwe umiejscowienie reklamy:

 • aktualności na Instagramie
 • Instagram Stories
 • Karta Eksploruj na Instagramie
Reklamy na Instagramie
źródło: https://www.facebook.com/business/ads-guide/

Obraz

Instagram to idealne miejsce na Twoje zdjęcia czy grafiki! Korzystaj z formatów: kwadratowego, pionowego i poziomego (ten ostatni odradzamy, ponieważ nie jest dostosowany do urządzeń mobilnych) i pamiętaj, aby nie stosować zbyt wielu napisów. Instagram rządzi się swoimi prawami i postaraj się przedstawić swoją reklamę, jak najmniej nachalnie.

możliwe umiejscowienie reklamy:

 • Aktualności na Instagramie
 • Instagram Stories
 • Karta Eksploruj na Instagramie
Reklamy na Instagramie
źródło: https://www.facebook.com/business/ads-guide/

Karuzela

Jeden obraz to za mało? Postaw na karuzelę i wykorzystaj nawet 10 obrazów i/lub filmów! Osoby oglądające reklamę mogą przewijać karty reklamy karuzelowej, przesuwając palcem na ekranie urządzenia mobilnego. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz opowiedzieć dłuższą historię.

możliwe umiejscowienie reklamy:

 • Aktualności na Instagramie
 • Instagram Stories
Reklamy na Instagramie
źródło: https://www.facebook.com/business/ads-guide/

 

Kolekcja

Zaprezentuj produkty, markę lub usługi w niestandardowy sposób! Wykorzystaj pełnoekranowy, w pełni dostosowany do urządzeń mobilnych format typu kolekcja. Ułatwia on odkrywanie, przeglądanie i kupowanie produktów i usług. Po dotknięciu reklamy, użytkownikowi ukazują się informacje dodatkowe na temat cech wybranego produktu.

możliwe umiejscowienie reklamy:

 • Aktualności na Instagramie
Reklamy na Instagramie
źródło: https://www.facebook.com/business/ads-guide/

Cele reklamowe a reklamy na Instagramie

Reklamy na Instagramie

Jak stworzyć reklamę na Instagramie?

Istnieją dwa sposoby uruchomienia reklamy na Instagramie. Po pierwsze, promowanie bezpośrednio z aplikacji Instagrama. Po drugie, z poziomu Menedżera Reklam na Facebooku. Które z nich wybrać? Oczywiście to, które oferuje więcej możliwości! Nie lubimy dróg na skróty, dlatego polecamy Ci zaznajomienie się z Menedżerem Reklam i realizowanie płatnych kampanii na Instagramie za jego pośrednictwem. Nie taki diabeł straszny, jak go malują, zresztą zaraz przekonasz się sam.

Krok 1. Idź do Menedżera reklam

Otwórz Menedżera reklam i wybierz przycisk +Utwórz, aby utworzyć kampanię. Zde niuj cel marketingowy i wybierz spośród 11 dostępnych: rozpoznawalność marki, zasięg, ruch, aktywność, instalacje aplikacji, wyświetlenia lmu, pozyskiwanie kontaktów, wiadomości, konwersje, sprzedaż z katalogu, ruch w firmie.

 

Reklamy na Instagramie

 

Krok 2. Zdefiniuj grupę docelową

Do kogo chcesz skierować swój komunikat? Do wyboru masz 3 opcje: grupa nie- standardowych odbiorców, grupy podobnych odbiorców lub zapisanej grupy od- biorców. Aby ułatwić Ci wybór, poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę każdej z nich.

grupa niestandardowych odbiorców – oparta o źródła własne (ruch w witrynie in- ternetowej, lista klientów, aktywność w aplikacji, aktywność of ine) lub źródła Face- booka ( lm, pro l rmowy na Instagramie, formularz kontaktowy, wydarzenia, ma- teriał błyskawiczny, strona na Facebooku).

grupa podobnych odbiorców – grupa odbiorców “podobna do…” oparta o źródło, lokalizację i wielkość grupy docelowej. W źródle możesz wybierać spośród katalogu produktów (np. zdarzenie “AddtoCart”), piksela Facebooka (np. odwiedzili wybraną podstronę), aplikacji czy strony.

zapisana grupa odbiorców – oparta o przypisane jej cechy tj. lokalizacja, wiek, płeć, języki, zainteresowania.

 

Reklamy na Instagramie

Krok 3. Wybierz umiejscowienia

Domyślnie Facebook zaznaczy opcję ”Automatyczne umiejscowienia (zalecane)”, w której wszystkie umiejscowienia będą oznaczone. Nam zależy jednak na reklamie na Instagramie, dlatego wybierz opcję “Edytuj umiejscowienia”, a następnie Aktualności na Instagramie i/lub Instagram Stories.

 

Reklamy na Instagramie

 

Krok 4. Zaplanuj budżet i harmonogram

Ustaw dzienny lub całościowy budżet kampanii. Wybierz zakres dat, kiedy reklamy mają być wyświetlane. Pamiętaj, że możesz skorzystać z harmonogramu wyświetlania reklam, czyli zaplanować, w które dni tygodnia oraz w jakich godzinach Twoje reklamy będą wyświetlane. Harmonogram reklam jest dostępny tylko przy budżecie całościowym.

 

Reklamy na Instagramie

Krok 5. Stwórz reklamę

Teraz już z górki! Wybierz gra kę, dopasuj przycisk CTA i – w zależności od celu kampanii – uzupełnij inne elementy. Nie idź na łatwiznę i zawsze miej przygotowaną gra- kę dostosowaną do kanału, tj. inną do aktualności na Instagramie, inną do Instagram Stories. W ten sposób każda z Twoich kreacji będzie w pełni dopasowana do miejsca, w którym się wyświetli.

 

To tyle! Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w stworzeniu skutecznej kampanii na Instagramie. Gdybyś miał jakieś pytania, jesteśmy gotowi, by na nie odpowiedzieć! Napisz na: office@osomstudio.com

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się