open search bar close search bar
Wróć

Social media w branży IT

8 min czytania

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Wydaje Ci się, że prowadzenie social media w branży IT to duże wyzwanie? Zastanawiasz się, czy jest to obszar, w który warto inwestować? Ten wpis pomoże Ci zdecydować o włączeniu mediów społecznościowych do zestawu działań on-line Twojej firmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wybrać kanały social media >>> Scrolluj

Jak prowadzić media społecznościowe?
>>> Scrolluj

 • Social media jako wsparcie sprzedaży >> Scrolluj
 • Social media jako wsparcie działań employer brandingowych >> Scrolluj

Reklamy w mediach społecznościowych >>> Scrolluj

Na pewno spotkałeś się ze stwierdzeniem, że social media nie sprzedają. Spadają zasięgi firmowych profili, coraz trudniej o lajki i zaangażowanie użytkowników. Czy takie sądy nie są jednak zbyt dużym uogólnieniem? Czy słabe rezultaty działań w social media nie wynikają przypadkiem z niewłaściwego doboru kanałów i zbyt wysokich w stosunku do budżetów oczekiwań? Wiele firm prowadzi przecież udany dialog z fanami. Teraz możesz pomyśleć – “No tak, ale to sektor B2c. Znane marki odzieżowe i kosmetyczne, producenci sprzętu – takie brandy łatwiej promować w social media, niż moją firmę .“ Nie mówimy, że tak nie jest. Z naszego doświadczenia wiemy jednak, że branża IT dzięki strategicznej komunikacji w social media, może wspierać realizację swoich celów biznesowych.

Nie chodzi tu jednak o sprzedaż – ciężko wyobrazić sobie, że duży klient kupuje Twoją usługę w komentarzu pod postem na Facebooku. Skuteczne wsparcie równa się pozyskaniu perspektywicznych leadów, nowych pracowników oraz zaufania potencjalnych klientów. Wartości dodanej, której zadziała na przewagę Twojej firmy, gdy ta znajdzie się na shortliście.

Jak wybrać kanały social media

Aby media społecznościowe były nie tylko kolejną tubą komunikacyjną firmy, ale źródłem zysków, prowadzone w nich działania muszą mieć jasny cel. W przypadku branży IT obrać można za nie m.in. sprzedaż i rekrutację. Social media są świetnym kanałem dotarcia do person reprezentujących obie grupy – przyszłych klientów oraz członków zespołu. Na których konkretnie platformach ich szukać?

Na to pytanie, ze 100% pewnością, pozwoli Ci odpowiedzieć jedynie persona marki. Aczkolwiek jeśli Twoja firma wdraża systemy e-commerce, tworzy dedykowane oprogramowanie dla klientów B2B czy też outsourcuje specjalistów, jesteśmy niemal pewni, że doskonale sprawdzi się LinkedIn, generujący aż 80% leadów sprzedażowych.

Platforma ta zrzesza zarówno ludzi biznesu, a więc Twoich potencjalnych klientów, jak i specjalistów, czyli Twoich potencjalnych pracowników.

LinkedIn to również dobry punkt wyjścia do działań reklamowych B2B, w szczególności tych kierowanych na zagranicę. A że otwiera się na nią coraz więcej firm z Twojej branży, zapewne warto już teraz wziąć z nimi udział w wyścigu o kontakty użytkowników. LinkedIn, jak żadna inna platforma społecznościowa, pozwoli Ci zdobyć ich najwięcej.

Pozyskanie leada może być tutaj droższe niż w innych mediach, aczkolwiek – ze względu na typ użytkownika – będzie on lepszej jakości.

Oczywiście obecność na LinkedIn nie musi wykluczać komunikacji na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Jeśli również i z tych mediów korzystają persony firmy, warto przeznaczyć na nie pewną część budżetu.

Jak prowadzić media społecznościowe?

Kolejną wątpliwością, która być może, powstrzymuje Cię od wejścia w social media marketing, może być obawa, związana z brakiem potencjału na treści. Może Ci się wydawać, że stopień skomplikowania Twojego produktu jest zbyt wysoki, by promować go w przystępny sposób, a codzienność nie dostarcza zbyt wielu rewelacji. W końcu więc nadejdzie dzień, w którym Twój Social Media Ninja złoży broń i nie będzie miał czego opublikować…

Uwierz nam – nie powinno się tak stać.

Jakkolwiek temat pomysłów na content powinieneś zostawić swoim specjalistom lub agencji, nic nie stoi na przeszkodzie, byś bliżej poznał cele i filary, na których branża IT może oprzeć swoje działania w social media. Za kierunek działań obieramy sprzedaż – w końcu zależy Ci na tym, aby dane medium stanowiło jej wsparcie oraz employer branding, czyli pozyskiwanie nowych pracowników, którzy pozwolą realizować Twojej firmie kolejne projekty.

 • Social media jako wsparcie sprzedaży

  Tak jak wspominaliśmy wcześniej, za cel działań w social media, obrać warto aktywne wspieranie sprzedaży. Kanały mogą dostarczać Ci leadów, pracować na pożądany wizerunek firmy oraz nawiązywać wartościowe relacje z potencjalnymi klientami. W dalszej perspektywie – przyczynić do konwersji.

  Social media w branży IT

 • Pozycja eksperta

  Social media to świetne miejsce do budowania pozycji eksperta. Ustaliliśmy już, że działasz na rynku nowych technologii – posiadasz więc specjalistyczną wiedzę na wąski temat. To świetnie! Dziel się nią w merytorycznych postach. Rób to jednak umiejętnie – pamiętaj, że tylko inny ekspert danej technologii (np. konkurencja), będzie mógł tę mądrości docenić. Szacunek branży, choć ważny, niekoniecznie pomoże Ci jednak w sprzedaży usług.

  W większości przypadków, osoba decyzyjna po stronie klienta, nie dysponuje tak zaawansowaną wiedzą, by docenić post na temat Disaster Recovery Drill czy refaktoryzacji. Budując wizerunek eksperta w jego oczach, warto więc wspierać się czytelnymi sygnałami. Certyfikaty, case study, przeprowadzone szkolenia, prelekcje na międzynarodowych konferencjach – dla mniej wtajemniczonych w produkt klientów tym właśnie jest eksperckość.

  Pozycjonując się na specjalistę, warto też czasem ogrzać się w blasku innych. Dużego klienta, który dzięki Twojemu wdrożeniu zdobył branżową nagrodę, czy popularnego meetup’u, w którym firma bierze udział. Renomę pomagają też budować filmy z prelekcji Twoich specjalistów na ważnych imprezach, udostępnione w postach webinary, które poprowadzili czy podcasty.

 • Zaufanie klientów

  Regularne publikacje w mediach społecznościowych, upewniają Twoich potencjalnych klientów, w tym, że firma rzeczywiście istnieje. Ma to szczególne znaczenie w przypadku klientów zagranicznych, którym trudniej ją zweryfikować i upewnić się, że zrealizuje projekt. Nie łudź się jednak, że wszyscy potencjalni klienci z zapartym tchem śledzić będą aktywność firmy na LinkedIn czy Facebooku. Będą ją raczej weryfikować – odwiedzać profile co jakiś czas i scrollować się przez posty, by sprawdzić co się u Was dzieje. Traktować social media jako dodatkowe miejsce upewnienia się, czy współpraca z Twoją firmą nie niesie ze sobą jednak zbyt dużego ryzyka.

  Niech Twoja wiarygodność rośnie z każdym postem – publikując na temat przeprowadzonych wdrożeń i projektów, nadajesz działaniom firmy realnego wymiaru. Dodatkowo ułatwiasz personom identyfikację z Twoim obecnymi klientami – firmami, których problemy z sukcesem już rozwiązałeś, ludźmi na podobnych stanowiskach, których pracę ułatwiłeś.

  Zaufanie klientów Twoja firma zdobędzie również, promując zespół. Wśród potencjalnych kontrahentów na pewno są osoby, które ciekawi, kto bezpośrednio odpowiada za realizację zadań w firmie. Dobrze więc pokazywać siłę i charakter zatrudnionych specjalistów – ludzi gotowych zrealizować nawet najbardziej wymagający projekt.

 • Targi, imprezy

  Konferencje i inne imprezy branżowe to dla sektora B2B efektywne narzędzie rozszerzania kontaktów. Obecność w tego rodzaju imprezach umacnia pozycję firmy w środowisku i dodatkowo pozwala na nawiązanie cennych znajomości. Niech social media pomogą Ci i w tym. Każde takie “wyjście” warto komunikować na profilu marki – być może udział w imprezie rozważa potencjalny klient lub świetny i znany specjalista? Dobrze z wyprzedzeniem poinformować ich o swojej obecności i przy okazji – używając prywatnych profili – umówić na spotkanie w czasie eventu.

 • Pokaż swój sukces

  Skomplikowane wdrożenie dla dużego klienta? Certyfikat? Prelekcja na konferencji? Prowadzenie warsztatów? Social media to doskonały nośnik sukcesu! Ogłaszając światu zwycięstwo, warto zawsze zachować klasę – unikać przechwałek, podkreślać pracę zainwestowaną w projekt i wyniesione doświadczenia. Z kolei moderator konta nie powinien zapomnieć o odpowiednich oznaczeniach w treści posta – uwiarygodniają one treść i zwiększają zasięg. Sukces rodzi sukces, dlatego regularnie pokazuj osiągnięcia. Zbuduje to obraz firmy, z którą współpraca kończy się wygraną. Z resztą – potencjalni klienci zawsze wolą minimalizować ryzyko, więc chętniej podejmą współpracę z firmą wyglądającą na permanentnego zwycięzcę, niż tą stojącą w jej cieniu.

 • Make a statement

  Nowe technologie, e-commerce, analiza big data – mogłoby się wydawać, że IT to tylko liczby i linijki kodu. Będąc w branży, wiesz, jak dynamiczny jest ten rynek, ilu zapalonych specjalistów stoi za każdym wdrożeniem i jak pasjonujące potrafią być projekty Dobrze dzielić się tą energią z obserwującymi profile marki i dać się zapamiętać. Social media to bowiem świetne miejsce do prezentowania filozofii firmy i tym samym wyróżnienia się na tle konkurencji oferującej podobne usługi.

  Takie działania pozwolą również znaleźć klientowi lub komuś z jego teamu, punkty wspólne z Twoją firmą. Może to być podejście, sposób komunikacji, zamiłowanie do określonej technologii – bez względu na to co Was połączy, wzbudzi pozytywne uczucia. Będą one podświadomie projektowane na firmę i zwiększały jej atrakcyjność. A lepiej współpracować z zespołem, który da się lubić.

 • Social media jako wsparcie działań employer brandingowych

  Atrakcyjna w oczach potencjalnych klientów, ale też cenionych na rynku specjalistów – szczególnie tych poszukujących pracy. Social media to świetne narzędzie employer brandingowe.

  Social media w branży IT

 • Rekrutacje

  Śledząc profile swojej konkurencji, na pewno zauważyłeś posty z ogłoszeniami o pracę. Firmy od dłuższego czasu wykorzystują swoje oficjalne kanały pod kątem rekrutacji – z własnego doświadczenia wiemy, że tego rodzaju działania w social media mogą przynieść naprawdę dobrej jakości aplikacje. Twoje profile skupiają bowiem wokół siebie zainteresowaną tematem społeczność – innych specjalistów i ekspertów. Dowiadując się, że szukacie pracownika, mogą szybko przesłać swoją aplikację lub w prywatnej wiadomości dopytać o szczegóły współpracy. Osoby rozważające przesłanie CV mogą również przejrzeć posty i dowiedzieć się z nich więcej o Twoich klientach czy sposobie pracy firmy i jej kompetencjach – na pierwszy rzut oka ocenić, czy odnajdą się w zespole.

  Co zaciekawi Twoich specjalistów ds. social media, Facebook oraz LinkedIn oferują moderatorom dedykowane rekrutacjom funkcjonalności. Obok narzędzi bezpłatnych, do pozyskiwania pracowników, mogą też wykorzystać reklamy – platformy oferują niezwykle ciekawe opcje targetowania, które pozwolą dotrzeć z ofertą do ludzi, których chętnie zobaczyłbyś w swoim teamie.

 • Życie firmy

  Wykorzystując social media w budowaniu wizerunku firmy jako pracodawcy, nie należy ograniczać się do publikowania wyłącznie ogłoszeń o pracę. Oczywiście to one stanowić będą oś działań specjalistów, aczkolwiek warto wykorzystać pełnię możliwości, jakie dają media społecznościowe. Pokazywać zdjęcia z życia firmy – spotkań, sesji brainstormowych, nagrać opowiadające o niej wideo, promować własne akcje CSR – poprzez autentyczność zwiększać jej atrakcyjność w oczach potencjalnych pracowników. Praca marzeń w Twojej firmie? Taki content sprawi, że żaden kandydat nie będzie miał wątpliwości.

  Możecie też iść o krok dalej i na swoich social mediach udostępnić culture book. To dokument opisujący wartości firmy, jej historię, zespół oraz zasady rekrutacji. Dając do niego dostęp, obserwującym Twoje kanały, potencjalnym pracownikom pozwalasz im zweryfikować, czy na pewno zgrają się z zespołem oraz czy spełniają Wasze wymagania. Pozwoli to poprawić jakość otrzymywanych CV – więcej aplikacji spływać będzie od kandydatów, którzy pasują do Twojej firmy i dzielą z nią wspólne wartości.

  Culture book to również kolejny krok do budowania relacji na linii firma – potencjalny klient. Być może któryś z nich sięgnie po dokument, by lepiej poznać ludzi, z którymi chce współpracować.

 • Perspektywy

  Kolejny element, którego nie powinno zabraknąć w skutecznej komunikacji employer brandingowej to perspektywy, które Twoja firma otwiera przed pracownikami. Szkolenia pokazują, że inwestujesz w swoich ludzi i dbasz o ich rozwój. Zdobyte przez nich certyfikaty – że pomagasz w rozwijaniu skrzydeł i realizacji zawodowych ambicji. Z kolei perspektywa pracy z cieszącym się sławą w środowisku specjalistą – gwiazdą danej technologii – zadziała jak magnes na poszukujących pracy pasjonatów.

Reklamy w mediach społecznościowych

Organiczną komunikację warto również rozszerzyć o działania płatne. Kampanie reklamowe na LinkedIn czy Facebooku, to dla wielu marek cenne źródło leadów i aplikacji (CV). Dzięki szerokim opcjom targetowania, branża IT znajduje w social media swoich potencjalnych klientów oraz pracowników. Docierając do nich w sposób organiczny oraz płatny jednocześnie, może spotęgować efekty działań i przyspieszyć ich rezultaty.

Jeżeli więc zależy Ci na szybszym zwrocie z inwestycji, obok strategii komunikacyjnej marki w social media, zleć również stworzenie tej reklamowej.
Oprócz doboru mediów stwarzających firmie największy potencjał, specjaliści zdefiniują również najodpowiedniejsze do realizacji założeń kampanii formaty oraz opracują teksty przemawiające do jej odbiorców.

Choć reklamy nie stanowią integralnej części komunikacji organicznej, warto rozważyć ich wdrożenie i na bieżąco monitorować opłacalność działań. Może się bowiem okazać, że czas zainwestowany w publikację X postów miesięcznie, lepiej przeznaczyć na krótkookresową kampanię, która w podobnym budżecie przyniesie firmie większą korzyść (np. kilkakrotnie zwiększy zasięg). Zmniejszczenie częstotliwość działań organicznych, na rzecz płatnych kampanii, musi być jednak poparte wnikliwą analizą raportów. Moderatorzy firmowych kanałów powinni regularnie udostępniać Ci je do wglądu.

Reklamy w mediach społecznościowych to temat na osobną dyskusję. Poświęcamy jej miejsce we wpisie…

Jak widzisz, branża IT ma naprawdę wiele do zrobienia, jeśli chodzi o komunikację w social media. Najważniejsze to działanie według celów i zgodnie ze strategią komunikacyjną firmy, czyli tworzenie treści dla użytkowników mogących stać się Twoimi klientami (pracownikami).

Nie kieruj komunikacji do wszystkich – to jeden z większych błędów, jaki może popełnić Twój zespół. Publikuj tylko dla wybranych. Odbiorców zainteresowanych marką i ewentualną współpracą. Dopasuj do nich treści i język, wybierz kanały z największym potencjałem i prowadź regularne (niekoniecznie intensywne) działania.

 

 

Następny artykuł

Relacja z WorcCamp Łódź 2019. Wpis na blogu Osom Studio.

WordCamp Łódź 2019 – Osom relacja

Trudno uwierzyć, że już po wszystkim! Miesiące przygotowań, gonitwa myśli, niesłabnąca adrenalina, intensywne dni i pracowite noce - właśnie tak wyglądał ostatni czas po stronie organizatorów łódzkiej odsłony WordCampa, a wszystko po to, by ten…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się