Wielki potencjał grup na Facebooku – part II

Prezentujemy kolejną część wpisu poświęconego tematowi prowadzenia grup na Facebooku. Tym razem stworzyliśmy dla Was zestaw instrukcji po technicznych aspektach budowania takiej społeczności. Odkryj potencjał bliskich relacji z odbiorcami – wyjdź naprzeciw ich oczekiwaniom i sprawdź, jak krok po kroku stworzyć wyjątkową platformę do wzajemnych inspiracji.

Twoi klienci piszą do Ciebie w wiadomościach prywatnych, często zadając te same pytania? Uczestnicy Twojego szkolenia chcą się dalej rozwijać, a Ty chcesz im w tym pomóc? Zastanawiasz się, jak utrzymać te wszystkie kontakty i zbudować społeczność wokół marki? Trudno tu o lepszy sposób niż grupa na Facebooku.

Zastanawiasz się od czego zacząć? My Cię poprowadzimy!

Po pierwsze – jak w ogóle utworzyć grupę?

To bardzo łatwe, a sposoby są dwa.

  1. Po zalogowaniu na facebook.com, z poziomu strony głównej wybierz z lewej listy zakładkę “Grupy”.

Nastąpi przekierowanie do wszystkich grup, których jesteś członkiem. W prawym górnym rogu strony znajdziesz zielony button “utwórz grupę”.

 

  1. Na niebieskim pasku u góry strony kliknij v i rozwiń select dostępnych opcji – wybierz “utwórz grupę”.

 

Po wybraniu tego polecenia, otworzy się nowe okno, które należy uzupełnić o nazwę grupy, dodać przynajmniej jednego członka oraz wybrać ustawienia prywatności.

 

Ustawienia prywatności

Mówiliśmy już o tym w poprzednim wpisie (który znajdziesz pod tym linkiem: → Wielki potencjał grup na Facebooku), ale jako że jest to jedna z kluczowych funkcjonalności grupy, warto przypomnieć, że każdy wybór oferuje inny sposób widoczności grupy w internecie oraz reguluje stopień swobody przyłączania się kolejnych członków.

Do zamkniętej grupy nie dołączy nikt, kto nie został zaproszony przez innego członka lub jeśli jego prośby o dołączenie nie zatwierdził nikt z administratorów. Grupa pojawi się w wynikach wyszukiwania, jednak publikowane wewnątrz niej treści będą dostępne tylko dla członków. Tajna grupa natomiast nie pojawi się w żadnych wynikach wyszukiwania ani nikt nie będzie mógł także wysłać prośby o dołączenie. Możesz się tu znaleźć jedynie, kiedy ktoś zaprosi Ciebie.

Jak to oddziałuje na odbiorców? Zamknięta grupa daje użytkownikom wrażenie elitaryzmu. Czują się tu dużo pewniej – są bardziej aktywni, chętnie się udzielają, zadają pytania i dzielą opiniami.

Nie ma tu jednak żadnej złotej zasady. Wszystko zależy od tematyki i obranej strategii – jeśli np. zakładasz grupę pomocową (np. dla samotnych ojców) lub polityczną, dużo lepiej zapewnić członkom poczucie bezpieczeństwa, całkowicie zamykając dostęp do grupy przypadkowym lub niepożądanym userom. W wypadku grupy związanej z biznesem, możesz wykorzystać to w inny sposób, np. poprzez zbudowanie wyjątkowej społeczności, która będzie z członkostwa czerpać równie wyjątkowe korzyści – dostęp do ekskluzywnych treści, ofert, promocji (np. dla subskrybentów, VIP-ów, uczestników szkolenia etc.).

Jeśli jednak Twoim celem jest generowanie możliwie największego ruchu i wywoływanie dyskusji, postaw na grupę otwartą. Gdy treści nie są szczególnie wrażliwe czy poufne, wybierz opcję pośrednią, która także zapewnia członkom względny komfort ekspresji.

Zastanów się zatem, który typ będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Tę funkcję możesz w dowolnej chwili zmienić.

Personalizacja

Kiedy określisz już charakter widoczności grupy, kliknij przycisk “Utwórz” – przejdziesz wtedy do głównego widoku strony swojej grupy. Po lewo, tuż obok zdjęcia w tle, znajduje się sekcja “Informacje”.

Warto ją uzupełnić – opisać cel grupy, jej charakter, misję, grupę odbiorczą. To pozwoli użytkownikom na sprawniejsze podjęcie decyzji o potencjalnym dołączeniu do społeczności. Nie zapomnij dodać także odnośników do innych kanałów, jeśli takie posiadasz – swojej strony internetowej, Instagrama, bloga etc.

Najwięcej funkcji i szczegółowych ustawień znajdziesz jednak na pasku pod zdjęciem w tle. Kliknij button “Więcej”, a następnie “Edytuj ustawienia grupy”, a Facebook przeniesie Cię do osobnej podstrony.

 

To tutaj edytujesz nazwę grupy, wybierzesz jej rodzaj, uzupełniasz opis i dowolnie ją spersonalizujesz.

Rodzaje grup i uprawnienia

Wybór danego typu grupy pomaga w kategoryzacji społeczności wg tematów, ich przeznaczenia, a także wpływa na strukturę, jaką grupa posiada.

Możesz tworzyć różne typy grup. Masz tutaj do wyboru aż 16 wariantów. Dobierając odpowiedni typ do charakteru swojej grupy, najlepiej spełnisz oczekiwania przyszłych grupowiczów, wyeksponujesz profil grupy, cele oraz swoją ofertę.

 

Niektóre grupy będą zorientowane zupełnie inaczej niż inne. Większość funkcjonalności jest dostępna i wspólna dla wszystkich typów postów i grup. Wyjątek stanowią grupy “Edukacja społecznościowa”, “Kupno i sprzedaż” oraz “Gry wideo”. Tutaj pojawiają się rozszerzenia i kilka dodatkowych opcji ściśle powiązanych ze specyfiką grup.

Zarządzanie “Edukacją” umożliwia przygotowywanie programów zajęć, grupowanie i segmentowanie treści podzielonych na moduły, co może okazać się szczególnie użyteczne podczas tworzenia kursów online czy ustrukturowanych porcji solidnej wiedzy. Użytkownikom znacznie łatwiej będzie dotrzeć do wartościowych materiałów, a nawet kontrolować postępy w swojej edukacji. Otóż kiedy po zapoznaniu się z danym modułem, klikną w przycisk „gotowe” widniejący pod postami pasek postępu w danym module odpowiednio się wypełni.

Z modułów edukacyjnych korzysta np. grupa „Skuteczny fanpage i reklama w social media”, tylko spójrz:


źródło:https://www.facebook.com/groups/skutecznyfanpage/learning_content/?filter=1973904189604597&post=1609980385787735
Wygodnie, prawda?

W “Kupnie i sprzedaży” użytkownicy mogą zamieszczać oferty sprzedawanych przez siebie przedmiotów i usług, a także jako kupujący wyszukiwać interesujących ich pozycji.

Z takiego profilu korzystają m.in. grupy nie tylko zorientowane na sprzedaż, kupno i wymianę rzeczy, ale też np. rekrutację. Po wejściu na tego rodzaju grupę, na samej górze, zobaczysz galerię wszystkich przedmiotów wystawionych na sprzedaż – po kliknięciu w miniaturę, dowiesz się więcej o interesującej Cię rzeczy i będziesz mógł rozpocząć rozmowę w Messengerze z jej właścicielem.

“Gry Wideo” – funkcja, która wyróżnia tę grupę na tle innych to możliwość wyszukiwania partnerów do gry – niestety, czekamy aż to rozszerzenie będzie dostępne także w naszym kraju. 🙂

źródło: https://drsoft.com/2018/04/27/6-basic-things-you-should-know-about-facebook-groups/

Dodatkowe funkcjonalności

Podobnie jak na prywatnym profilu, na grupie także możesz przeprowadzić sprzedaż lub ankietę, zorganizować zbiórkę na wybraną fundację lub instytucję non profit, zaplanować spotkanie czy poprosić o rekomendacje na dany temat w określonym mieście (spójrz na screen poniżej).

Co jednak szczególne i właściwe wyłącznie grupom – masz możliwość zaproszenia członków do wspólnego oglądania video, wybranego spośród tysięcy dostępnych na Facebooku! W tym samym czasie możecie reagować i komentować na wspólnym czacie:

Swoboda wypowiedzi

Pozostaje zatem jeszcze kwestia tego, kto i jak może publikować posty wewnątrz grupy – czy treści każdorazowo wymagają autoryzacji administratora, czy pojawiają się automatycznie.

Co ciekawe, algorytm Facebooka faworyzuje posty grup ponad te publikowane wewnątrz fanpage’a (niezależnie od wybranej opcji). Oznacza to zatem, że wszystkie treści trafią do Twoich odbiorców – nie tylko te najpopularniejsze, a to ogromny plus.

Pamiętaj również, że w grupach występujesz i publikujesz posty jako osoba prywatna, zawsze w swoim imieniu. 🙂

Pomyśl, jakie możliwości ta opcja stwarza dla Twojego biznesu – jeśli na Facebooku masz dużo filmów Twojego autorstwa, jest to świetna szansa na dotarcie z nimi do szerszego grona. Pamiętaj jednak, że jeśli nie są one tematycznie powiązane z grupą, szansa na to, że spotkają się z zainteresowaniem jej członków jest nieco mniejsza. 😉

A więc… Czas start!

Nie bój się działać, bo w grupie możesz zajść naprawdę daleko. Więź, jaką za jej sprawą możesz zbudować ze swoimi odbiorcami, jest bezcenna. A kto wie? Może dzięki temu zyskasz przyszłych współpracowników lub ambasadorów marki? Do dzieła!

Magda Żarnecka Copywriter

W branży content creation szczególnie ceni różnorodność realizowanych projektów i możliwość kreatywnej ekspresji. W słowach tkwi ogromna moc, dlatego aktywnie poszukuje coraz to nowych inspiracji. Drugi sektor jej działań to teatr i literatura dla dzieci, gdzie spełnia się jako autorka piosenek i sztuk teatralnych.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy

>
Awwwards