Wielki potencjał grup na Facebooku

Masz dobrą stronę internetową, sklep online, prowadzisz profile w mediach społecznościowych, inwestujesz w reklamę, ale nadal czujesz, że mógłbyś zrobić coś więcej? Coś, co jeszcze bardziej zbliży Cię do klienta i pomoże umocnić pozycję na rynku? Odpowiedź to grupa na Facebooku.

Grupy – co powinieneś o nich wiedzieć?

Jeśli posiadacie własny biznes, założenie i prowadzenie grupy na Facebooku jest świetnym narzędziem wspierania jego rozwoju i szczególnie interesującą alternatywą dla standardowej komunikacji w social mediach. Administratorzy dostają bowiem szansę na to, by swoje treści kierować do konkretnej – bo zainteresowanej danym tematem – grupy odbiorców, a nie szerokiej i anonimowej publiczności. Właśnie dzięki temu grupa na Facebooku może stać się jednym z najbardziej efektywnych kanałów komunikacji Twojej marki i wspierać ją zarówno wizerunkowo, jak i sprzedażowo.

Cele, relacje, content marketing

Możesz tutaj stworzyć przestrzeń na kreatywną wymianę doświadczeń ze swoimi odbiorcami – rozmawiać o wspólnych zainteresowaniach, rozwiązywać problemy i wzajemnie się inspirować. W grupie tkwi ogromny potencjał i nieoceniona jest jej rola w budowaniu bliższych relacji z odbiorcami. Pamiętaj, że promocja własnej działalności nie powinna być tutaj celem numer jeden – postaw na content marketing.

Przykładowo, jeśli prowadzisz firmę świadczącą usługi ubezpieczeniowe, w swojej grupie na FB możesz udzielać porad związanych z uzyskiwaniem odszkodowań czy wybieraniem najbardziej korzystnych polis. Jeśli potencjalny klient zobaczy Twoją prężnie działającą grupę, przeczyta kilka postów i utwierdzi się w tym, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, bardziej prawdopodobne stanie się to, że zainteresuje się również Twoją ofertą. Rezygnując z nachalnej autopromocji, zyskujesz zaufanie, a jeśli naprawdę zainteresujesz fanów – sami sięgną po Twoje rozwiązania.

Zaufanie, potrzeby klientów, odpowiedzi

Budowanie więzi odbywa się także poprzez sprawne odpowiadanie na komentarze, prywatne wiadomości, poprzez regularne publikowanie postów, a także tworzenie ich w odpowiedzi na potrzeby czytających, i to w zróżnicowanej formie. Film, tematyczny wpis, share postu na blogu czy webinar – wczytuj się w opinie członków grupy i twórz posty skazane na ich zaangażowanie. 😉 Publikując, zachowuj równowagę – większość treści wewnątrz grupy powinien stanowić mimo wszystko user generated content, dlatego tak ważne jest angażowanie ich w życie grupy.

Odbiorcy, aktywność, jakość

Z biznesowego punktu widzenia, najważniejsze jest dla Ciebie to, aby wśród członków grupy były osoby prawdziwie zainteresowane tematem. Nie musisz mieć tysięcy odbiorców. Znacznie cenniejsze będzie węższe grono, z którym jednak wejdziesz w interakcje – dziesięciu aktywnych fanów to większy skarb niż trzydziestu przypadkowych. 🙂

Rozpoznanie klienta, stworzenie persony

Śledząc i analizując tematy, które poruszają w grupie Twoi odbiorcy, możesz stworzyć modelowy profil klienta swojej marki – personę. (P.S. więcej o personie przeczytasz we wpisie BUDOWANIE PERSONY – CZYLI JAK ZROZUMIEĆ POTENCJALNYCH KLIENTÓW? oraz 5 najlepszych narzędzi do tworzenia persony). Personę możesz następnie wykorzystać podczas tworzenia reklam, wpisów na blog, webinarów, e-booków, tworzenia postów na fanpage marki, a nawet tworzenia nowego produktu. Uważnie czytaj więc komentarze zostawiane przez użytkowników, bo pomogą Ci się rozeznać w ich potrzebach. Może uda Ci się zaspokoić kilka z nich?

Spam, regulamin, cierpliwość

Aby usprawnić działanie grupy, ustal jasne zasady jej funkcjonowania. Przypnij na stałe post z obowiązującym regulaminem i konsekwentnie reaguj na jego łamanie. Możesz także zmienić ustawienia grupy z “publicznej” na “zamkniętą” – użytkownik będzie musiał wysłać prośbę o dołączenie i np. napisać o sobie parę zdań. Z jednej strony, daje Ci to szansę na poznanie oczekiwań usera już na wejściu, ale z drugiej – może nieco ograniczyć Twoje zasięgi.

Z kolei jeśli zależy Ci na tym, by poziom merytoryki dyskusji w grupie trzymał się pewnego standardu, skorzystaj z opcji autoryzacji treści przez administratora – bez Twojej zgody, post nie opublikuje się na wallu. Trzymaj rękę na pulsie – nie dopuszczaj do sytuacji, w której użytkownik na akceptację czeka pół dnia. Nie tylko już dawno zapomni o sprawie, ale też zniechęci się do publikowania kolejnych treści.

Reklama, narzędzia, możliwości

Twoje działania w grupie na Facebooku nie muszą ograniczać się do treści organicznych – istnieje możliwość emitowania w nich reklam. Jeśli opcja ta nie jest dla Ciebie dostępna bezpośrednio z poziomu Facebooka, skorzystaj z narzędzia FastTony.es. Co prawda, jest ono płatne, ale jeśli uważasz, że taka inwestycja może Ci się zwrócić, warto w nie zainwestować. Emitując reklamę do członków grupy, masz pewność, że grupa odbiorców jest dokładnie zdefiniowana, więc zwiększają się szanse na to, że Twoje reklamy będą dobrze konwertować. Taką kampanię warto rozpocząć, jeśli np. organizujesz jakieś wydarzenie, wydajesz e-booka czy też chcesz wypromować nowy produkt – fani marki na pewno zwrócą uwagę na takie treści.

Wzory, inspiracje, ambicje

Jeśli w temacie grup nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie, warto inspirować się innymi. Świetnym przykładem grupy eksperckiej jest należąca do agencji Social Media Now grupa “Skuteczny fanpage i reklama w social mediach”, zrzeszająca 25 163 użytkowników zainteresowanych marketingiem internetowym. To źródło praktycznych instrukcji, opinii i informacji, które dla każdego marketera stanowią kopalnię pomysłów i inspiracji. Większą część wpisów generują tu właśnie użytkownicy (nawet 10 postów na dzień), którzy na forum proszą o rady lub dzielą się branżowymi ciekawostkami. Administratorzy podrzucają im z kolei pakiety inspiracji oraz udzielają merytorycznego wsparcia – ich posty są w 100% przejrzyste i bije z nich czysty entuzjazm, który udziela się czytającym. Spójrz tylko na post poniżej – od razu widać, że treść jest maksymalnie dostosowana pod użytkowników.

 

źródło: https://www.facebook.com/groups/skutecznyfanpage/

Ciekawym przykładem jest także zamknięta grupa Krzysztofa Gonciarza – blogera, vlogera, podróżnika i komika internetowego. W zamian za wsparcie finansowe, jakiego poprzez platformę Patronite.pl udzielają mu patroni, Gonciarz publikuje w grupie content dedykowany wyłącznie im.

źródło: https://patronite.pl/kgonciarz 

Tylko dzięki udzielanemu przez nich wsparciu, Gonciarz jest w stanie wcielać w życie swoje projekty – realizować filmowe serie dokumentalne i podróżnicze, inwestować w lepszy sprzęt, wspierać działanie swojej firmy w Japonii czy rozwijać kanał na YouTube. Grupa to zatem bardzo dobry sposób na podziękowanie i okazanie inwestorom wyrazów wdzięczności. Podobnie działają ludzie prowadzący warsztaty, coachingowcy czy organizacje – tworzą własne grupy, aby podtrzymać kontakt z członkami oraz aby dać uczestnikom szkolenia czy konferencji coś więcej.

Jak widzisz, prowadzenie grupy na Facebooku to niemałe wyzwanie, ale otwiera przed marką naprawdę duże możliwości. Systematyczność i pomysłowość w jej prowadzeniu pozwolą zbudować wokół firmy czy marki osobistej wartościową grupę odbiorców i dodatkowo poszerzą jej zasięgi. Mamy nadzieję, że nasz wpis zachęcił Cię do działania i przekonał, że warto zostać adminem. 😉

Magda Żarnecka Copywriter

W branży content creation szczególnie ceni różnorodność realizowanych projektów i możliwość kreatywnej ekspresji. W słowach tkwi ogromna moc, dlatego aktywnie poszukuje coraz to nowych inspiracji. Drugi sektor jej działań to teatr i literatura dla dzieci, gdzie spełnia się jako autorka piosenek i sztuk teatralnych.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy

>
Awwwards