open search bar close search bar
Wróć

All in one – podsumowania 2017 w portalu NowyMarketing

6 min czytania

All in one - podsumowania 2017 w portalu NowyMarketing - wpis stanowiący zbiór tekstów, które OSOM STUDIO przygotowało dla portalu NowyMarketing
share on twitter share on facebook

E-MAIL MARKETING

Zacznijmy od gruntu e-mail marketingu, o kondycji którego wypowiedziała się Angelika Żyżniewska, nasza Marketing Specialist.

Co cieszy

Angelika wskazała rosnące znaczenie marketing automation, personalizowanych treści reklamowych i wykorzystanie chatbotów jako niewątpliwy sukces i trend ubiegłego roku. Marketerzy dostrzegli także siłę przekazu zróżnicowanego w formie, m.in. treści interaktywnych, gifów, ankiet etc. Budzenie zainteresowania, skuteczne i umiejętne prowadzenie komunikacji z klientem to w końcu podstawa budowania długotrwałych i owocnych relacji:

“Dopasowywanie oferty pod konkretnego klienta, personalizowane zwroty, obrazy czy materiały video pozwalają osiągnąć dużo wyższy współczynnik efektywności. To właśnie w dodatkowo wzmocnionej analizie potrzeb i zainteresowań, a także w angażowaniu emocji klienta, tkwi sedno usprawniania procesów sprzedażowych”.

Tę zmianę dostrzegli także właściciele firm, prowadzący działania reklamowe z wykorzystaniem Messengera. Częściowe przekształcenie aplikacji w narzędzie handlu stanowi dużą zmianę na niekorzyść tradycyjnego e-mail marketingu, wewnątrz którego wskaźnik klikalności rzadko przekracza próg 20-30%, natomiast open rate Messengera osiąga nawet poziom powyżej 90%. To prawdziwa rewolucja. Na wielką skalę rozwija się tu również zautomatyzowany system doradzania i nawigacji, a więc chatboty, dzięki którym – jak zauważa Angelika – “nie ma wiszenia na infolinii, czekania, biegania i nadwyrężania cierpliwości. Zwyczajnie – jest pytanie, jest odpowiedź. Szczególnie dziś jest to niezwykle cenne”, jednak m.in. za sprawą tych właśnie zmian ucierpiał wskaźnik OR i CTR w tradycyjnym e-mail marketingu. Warto zatem pomyśleć o zmianie strategii.

Wyzwania i trudności

Spotykamy także trudności innego rodzaju. Wystarczy tu wspomnieć choćby o wciąż kulejących regulacjach kwestii prawnych, którym w 2018 ma zapobiec rozporządzenie RODO. Jak powiedziała Angelika – “Nawet dużym graczom zdarza się nie posiadać odpowiednich zgód pozyskanych od użytkowników na wysyłanie informacji handlowych, nie mówiąc już o mniejszych podmiotach”. Nadal ma tu bowiem miejsce wiele nadużyć. Czeka nas zatem naprawdę sporo zmian w zakresie wdrażania zabezpieczeń, zwiększenia kontroli i ochrony przetwarzanych informacji, a także udostępniania i usuwania ich na życzenie klienta.

Podobnie szwankuje temat responsywności i funkcjonalności serwisów na urządzeniach mobilnych, gdzie wiele treści wciąż nie wyświetla się poprawnie lub czas ich ładowania stanowi dla userów prawdziwą próbę cierpliwości. Jest zatem nad czym pracować.

MOBILE

Partner w OSOM STUDIO, Łukasz Kaczmarek, udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień mobilnych. Przenieśmy się zatem do kręgu rozwiązań powstałych z myślą o małych ekranach.

Co nas cieszy

Łukasz za największy sukces ubiegłego roku uważa błyskawiczny rozwój Instagrama, który z prostej i niegdyś dość ubogiej w funkcje aplikacji, ewoluował w sprzedażowego giganta, którego liczba użytkowników wynosi dziś ponad 700 milionów, a coraz większy ich procent stanowią firmy i reklamodawcy.

Także i o iPhone’ach i systemie iOS było w 2017 roku głośno. Zdecydowanie wielkim wydarzeniem była premiera iPhone’a X:

“Najnowszy model giganta z Cupertino pozbawiony jest już klasycznie rozumianego ekranu, a po prostu sam jest ekranem. Wyjątkowy design to tylko początek wrażeń, bowiem wprowadzenie podzespołów takich jak oferujący niespotykaną dotychczas jakość obrazu ekran OLED czy służąca do rozpoznawania geometrii twarzy rewolucyjna funkcja Face ID dostarczają najwięcej emocji. Nowe technologie narobiły apetytu milionom użytkowników, a w Polsce, tym razem wyjątkowo, telefon był dostępny w dniu światowej premiery”.

To jednak nie koniec gorących iTematów. Zmianą, na którą bardzo długo czekali użytkownicy tabletów, była aktualizacja systemu do wersji iOS11. Wreszcie! Wreszcie tablet zyskał funkcje, dzięki którym nie będzie już tylko narzędziem służącym rozrywce, ale sprosta także celom biznesowym i strategicznym. Dodatkowym zaskoczeniem było wprowadzenie wraz z upgradem oprogramowania biblioteki AR, a więc rozszerzonej rzeczywistości.

Wyzwania i trudności

Podobnie jak Angelika, Łukasz wskazuje na wciąż niewystarczające dostosowanie wyświetlanych treści do ekranów smartfonów i tabletów. Łukasz dostrzega, że poza złym skalowaniem i powolnym tempem ładowania

“potencjalnego usera może dodatkowo rozdrażnić nieprzejrzyste menu czy struktura samej oferty. Optymalizacja serwisów pod kątem mobile stanowi duże wyzwanie, również jeśli chodzi o wysoki współczynnik mglistości tekstów – nie każdy content da się czytać sprawnie i «w biegu», a co za tym idzie, odnaleźć w gąszczu liter interesujące nas informacje”.

Jest także Uber, któremu coraz trudniej utrzymać się na rynku usług przewozowych. Najdroższy startup na świecie mierzy się z problemami na niemal wszystkich frontach – od braku ochrony danych pasażerów, po płonące struktury samych kadr. Aplikacja, która w zaledwie kilka sekund podbiła rynek, dziś powoli gasi swój płomień.

SEM/SEO

Kolejny zestaw odpowiedzi dotyczy dziedziny marketingu internetowego w wyszukiwarkach – nasza Marketing Manager, Alicja Markiewicz, i tym razem chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Co cieszy

Alicja za duży sukces uważa błyskawiczny rozwój reklamy mobilnej – wskaźnik korzystania z Internetu za pomocą urządzeń przenośnych wzrósł o kolejne 3,7%. Nie sposób ignorować więc gustów użytkowników i nie iść w tę stronę:

“Mobile first stało się faktem. […] Pozycja mobilnej reklamy nigdy nie była tak silna. Według statystyk reklama wyświetlana na małym ekranie jest trzykrotnie skuteczniejsza od tej na desktopie. Instalowane na telefonie aplikacje stanowią również najskuteczniejsze narzędzie do poznania preferencji i zwyczajów konsumenta”.

Strony internetowe rozwijają się zatem w tym kierunku, co korzystnie wpływa na stan całego web systemu. To wielki trend. Mobile rośnie w siłę. W ocenie Alicji kondycja branży jest na tym etapie bardzo pozytywna. System reklam w wyszukiwarkach działa coraz sprawniej, coraz lepiej rozumiemy też rządzące rynkiem mechanizmy.

Wyzwania i trudności

Alicja zwraca uwagę na stosunkowo wysoki współczynnik odrzuceń (brak finalizacji sprzedaży, porzucanie ścieżki zakupowej), a to m.in. za sprawą niewystarczającego dostosowania stron do parametrów urządzeń mobilnych. Także inwazyjne banery i reklamy pop-up dają się userom we znaki:

“Jesteśmy coraz bardziej wyczuleni na ingerowanie w naszą strefę komfortu, przerywanie prowadzonych działań i odwracanie uwagi. Wtyczki typu Adblock mniej lub bardziej skutecznie blokują wyświetlanie elementów reklamowych, co w 2017 stanowiło spory problem dla wydawców i właścicieli serwisów, którzy bezpośrednio na tym tracili. Reklama online musiała zatem zwiększyć efektywność przekazu, dostosować się do odbiorczych preferencji userów i stać się zdecydowanie mniej agresywna”.

Z pomocą śpieszy nam jednak Google – w 2018 roku czeka nas swego rodzaju przewrót, jako że nową funkcją Chrome’a będzie natywne blokowanie nachalnych reklam, dzięki wbudowanemu automatycznie rozszerzeniu Adblock. To naprawdę wielki krok.

WEB DESIGN/UX

Osomowy Graphic Designer, Kamil Pietrzak na koniec podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi web designu i projektowania user experience.

Co nas cieszy

Kamil nie bez powodu wskazuje na rosnącą popularność aplikacji i narzędzi przeznaczonych dla projektantów graficznych, które nie pochodzą już z rodziny Adobe. Ten monopol został przełamany, a designerzy mają coraz większy wybór. Jak twierdzi Kamil:

“Sketch, Framer, Principle, Affinity – te programy to dla Adobe silna konkurencja. Lepsze rozwiązania software’owe, alternatywne sposoby płatności za aplikacje – nowi gracze potrafią uczyć się na cudzych błędach”.

Według Kamila branża web designu i UX ma się dobrze, jak nigdy wcześniej – zarówno jeśli chodzi o proponowane, ulepszone i ciekawsze rozwiązania, jak i świadomość i wrażliwość samych userów, których otwartość pozwala na większą ekspresję ze strony projektanta. W 2018 roku ma nastąpić jeszcze większy zwrot w stronę emocji, interakcji i “responsywności” użytkowników sieci. To dla branży bardzo dobry znak.

Za najważniejsze wydarzenie ubiegłego roku Kamil – podobnie jak Łukasz – wskazał premierę iPhone’a X, ale także rebranding Dropboxa i kolejną edycję Element Talks. To jedna z ciekawszych inicjatyw na rodzimym rynku, w której z roku na rok biorą udział coraz większe rzesze użytkowników i prelegentów światowej klasy. Oby tak dalej!

Wyzwania i trudności

W zasadzie wszystko sprowadza się do tego, aby wiodące trendy i rozwiązania implementować bardzo ostrożnie, z zachowaniem umiaru:

“Designerzy będę musieli łączyć wszystkie elementy tak, by nie tylko płynnie prowadzić użytkowników przez strony, ale też sprawiać, by taka podróż nie męczyła ich zmysłów zanadto. Projektując, należało będzie zachować umiar i postawić na te rozwiązania, które wpasowują się przede wszystkim w osobowości marki, a nie tylko robią wrażenie na użytkowniku. Co więcej, pozytywne doświadczenia usera z desktopu nie mogą stać się irytującą przeszkodą na smartfonie”.

Coraz trudniej jest się także wyróżniać spośród gąszczu podobnych rozwiązań. Wiele stron wygląda prawie jednakowo, a jednak sęk w tym, aby projekt był wyjątkowy. Aby zapadał w pamięć.

Kamil wieszczy także bardzo ciekawe trendy – powrót do gradientu, jeszcze większe znaczenie typografii i animacji. Nie sposób nie wspomnieć także o technologii AR, która już niebawem na dobre zagości w naszej palecie doświadczeń.

A co Wy myślicie o naszych komentarzach? 🙂
Przeczytacie pełną wersję tutaj:

Następny artykuł

Internet i marketing mobilny - podsumowanie 2017 roku - Łukasz Kaczmarek dla Wirtualnych Mediów

Internet i marketing mobilny 2017 – Witrualne Media

Koniec roku to czas podsumowań. Tym razem poruszyliśmy temat Internetu i marketingu mobilnego. Na łamach Wirtualnych Mediów wypowiadał się Łukasz Kaczmarek, Partner naszej agencji. Wielcy wygrani Kto osiągnął sukces w 2017 roku? Według naszego eksperta…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się