open search bar close search bar
Wróć

Content dynamiczny na stronie WWW

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Może Ci się wydawać, że treści na Twojej stronie powstały z myślą o klientach. Przecież designer stworzył projekt intuicyjny i dopasowany do branży, a copywriter pisał teksty zgodnie z wyznaczonymi personami marki (dowiedz się Co to jest persona), prawda? Weź jednak pod uwagę, że persony reprezentują jedynie grupy podobnych do siebie klientów, a na Twoją stronę wchodzą także przypadkowi użytkownicy. Czy jeden komunikat będzie równie skuteczny dla wszystkich? Oczywiście, że nie. 🙂

Jeśli obserwujesz, że Twoja strona nie zawsze działa zgodnie z biznesowymi założeniami, czas sięgnąć po content dynamiczny i odpowiedzieć na potrzeby indywidualnych userów.

Co to jest content dynamiczny?

Dynamiczna treść na stronie internetowej to taka, która automatycznie dostosowuje się do usera w zależności od poszczególnych parametrów (np. lokalizacja, urządzenie, źródło wizyty). Pod treścią rozumiane są tu zarówno umieszczone na stronie teksty, jak i grafiki, przyciski CTA czy formularze. To zatem wszystkie elementy, których wygląd możesz edytować i które mogą wspomóc konwersje.

W praktyce oznacza to, iż użytkownik spełniający dany warunek, np. mieszkający w mieście X, zobaczy inną wersję strony, niż mieszkający w mieście Y – inna będzie zatem zawartość strony w zależności od linku X i Y. Czy dostrzegasz już możliwości wykorzystania contentu dynamicznego w Twoim biznesie? Jest ich naprawdę wiele! Daje on właścicielowi strony ogromne pole manewru, by dopasować komunikaty do potrzeb konkretnego klienta. Personalizacja bazuje bowiem nie tylko na danych przeglądarki. Dzięki integracji z CRM, dedykowane procesowi narzędzia pozwalają dopasować content również do zachowań użytkowników, ich miejsca na ścieżce zakupowej czy indywidualnych preferencji. A to oznacza tylko zysk.

Dlaczego warto stosować dynamiczny content na stronie?

Największą korzyścią, jaką niesienie wdrożenie treści dynamicznych, jest odpowiadanie na potrzeby klientów. W przeciwieństwie do treści statycznych, nie wrzucasz wszystkich odwiedzających stronę do jednego worka użytkowników o różnych motywacjach i nie starasz się na nich działać tym samym komunikatem. Za każdym razem dopasowujesz go do indywidualnego usera i pokazujesz mu stronę powstałą właśnie dla niego. Każda nowa sesja staje się rozmową ze sprzedawcą, który zna potrzeby swojego klienta i wie, jak mu pomóc.

Efektem takiej personalizacji jest lepsze doświadczenie użytkownika. Treści są mu bliższe, lepiej kierują jego uwagą i – co najważniejsze z biznesowego punktu widzenia – trafiają w jego potrzeby zakupowe. To prowadzi nas do kolejnej korzyści, czyli zwiększenia skuteczności strony – liczby dokonanych zakupów, przesłanych formularzy czy pobrań plików. Co ciekawe, statystyki pokazują, że już sama personalizacja przycisków CTA, może podnieść konwersję o 220% (!) (Hubspot), a content dynamiczny pozwala Ci na znacznie więcej ruchów.

Przykłady contentu dynamicznego na stronach marek

Jeśli jeszcze nie do końca masz pomysł na implementację contenu dynamicznego na swojej stronie, spójrz na przykłady działań popularnych marek.

  • Sephora – warunek: pierwsza wizyta na stronie

Użytkownik, pierwszy raz odwiedzający stronę perfumerii, na dobry początek znajomości z Sephora, otrzymuje rabat na zakupy.

Content dynamiczny na stronie WWW

#OsomTIP
Zastanów się, jaką wartość możesz zaoferować nowym userom – zniżkę, newsletter, najnowszy raport do pobrania, a może pomoc chat-asystenta? Zaoferuj coś, co już na starcie “znajomości” zachęci go do zakupu produktu lub kontaktu w przypadku usług B2B.

  • Glossier – warunek: lokalizacja

Wraz z wizytą na stronie, kosmetyczny brand rozpoznaje lokalizację użytkowników. Jeśli user pochodzi z kraju, do którego Glossier nie wysyła zamówień, wyświetla mu odpowiedni komunikat i oferuje zapis do newslettera, by ten pierwszy dowiedział się o zmianach w zasadach wysyłki i nowych produktach.

Content dynamiczny na stronie WWW

#OsomTIP
Zastanów się, jak możesz wykorzystać lokalizację swojego klienta pod kątem contentu dynamicznego. Działasz w branży B2B? Dobrym pomysłem będzie podanie kontaktu do lokalnych przedstawicieli marki. Szukasz pracowników do placówek w danym mieście? Wyświetlaj tylko te oferty, który pokrywają się z położeniem użytkownika i nie rozpraszaj jego uwagi.

  • eObuwie – warunek: poprzednie aktywności

Platforma eobuwie, bazując na danych dotyczących aktywności użytkowników na stronie, wyświetla rekomendacje produktów, które mogą trafić w ich gust i które poprzednio wyświetlali.

Content dynamiczny na stronie WWW

#OsomTIP
Rekomendacje produktów w oparciu o odwiedzane przez niego strony, to świetny sposób zwiększania konwersji. Jeśli nie prowadzisz sklepu online, Twoimi rekomendacjami mogą być np. case studies, wyświetlane użytkownikom, którzy wcześniej odwiedzili zakładkę “oferta”.

  • AboutYou – warunek: zalogowany użytkownik

Zalogowani na platformie AboutYou użytkownicy widzą spersonalizowane logo brandu – i nagle wszystko staje się bliższe i bardziej potrzebne. 😉

Content dynamiczny na stronie WWW

Content dynamiczny na stronie WWW

Gdy jednak właściciel strony dysponuje danymi pozostawionymi przez użytkownika przy zakładaniu konta, efekt nie wydaje się tak spektakularny, jak w wypadku userów niezalogowanych – stanowi jednak miłe urozmaicenie. Pamiętaj, że pozyskane informacje warto także wykorzystać personalizując sam content. Dysponując danymi pole do działania staje się jeszcze większe.

#OsomTIP
Tak zaawansowana personalizacja, jak wyświetlanie imienia użytkownika na stronie, może wydać się userom nieco odstraszająca. Prawdopodobnie bez oporów podali oni swoje imię zakładając konto w Twoim sklepie czy wypełniając formularz na stronie, co niekoniecznie musi oznaczać, że są gotowi widzieć je w witrynie. 🙂 Decydując się na wykorzystanie tego rozwiązania, zastanów się, czy rzeczywiście wesprze ono realizację celu.

Jakie są narzędzia do tworzenia contentu dynamicznego na stronie?

Tworzenie dynamicznego contentu może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi narzędziami zrobisz to nawet bez pomocy dewelopera. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, możemy Ci polecić następujące:

Hubspot

Oferujący darmowy CRM, a także możliwość zbudowania strony na własnym silniku HubSpot to platforma, dzięki której stworzysz statyczną, a następnie dynamiczną wersję strony czy landing page. Dysponując zintegrowaną z CRM bazą kontaktów, możesz w prosty sposób adaptować content na stronie w oparciu o informacje nt. leadów czy też kryteriów przeglądarki.

Pluginy do WordPressa

Jedną z najpopularniejszych wtyczek, która umożliwia adaptowanie treści w CMS WP, jest Advanced Personalization. Plugin dostępny jest w wersji darmowej, oferującej nieco okrojone możliwości, oraz płatnej, w której użytkownik dysponuje dużo większym polem manewru. Co istotne, aby korzystać z wtyczki, nie potrzebujesz umiejętności deweloperskich. Proces opiera się na definiowaniu warunków i ich implementacji na wybranej stronie. W edytorze tekstowym stron należy wkleić krótki fragment kodu i gotowe! Wyniki działań możesz sprawdzać w Google Analytics.

Kolejną popularną wtyczką jest If-so. Plugin ten działa na zasadzie Advance Personalization. Po zdefiniowaniu reguły, otrzymujemy krótki kod do wklejenia na pożądanej stronie oraz rozbudowania URL. Narzędzie oferuje szereg ciekawych rozwiązań, które można przetestować za darmo, nim zdecydujesz się na zakup płatnej wersji. If-so posiada też własną analitykę i prosty, przyjazny interfejs, w którym nie trudno się odnaleźć.

Google Optimize

Jeśli nie do końca czujesz jeszcze temat personalizacji treści na stronie i nie chcesz podejmować poważniejszych kroków, polecamy Ci przyjrzeć się bliżej narzędziu Google Optimize. Zwykle wykorzystuje się je m.in. do testów A/B czy przekierowań, ale zmieniając założenia, możesz z powodzeniem potraktować je jako namiastkę narzędzia do treści dynamicznej. Wystarczy stworzyć eksperyment, a następnie w edytorze wizualnym zmienić wygląd wybranego elementu. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych narzędzi, użytkownicy będą kierowani na różne wersje strony, w zależności od wskazanych przez nas kryteriów.

 

Content dynamiczny = skuteczne rozwiązanie

Jak widzisz, content dynamiczny na stronie WWW to rozwiązanie idealne dla tych firm, które chcą zwiększyć skuteczność swojej witryny. Warto zaznaczyć, że świetnie sprawdza się ono w przypadku firm B2B, które właśnie przez strony WWW pozyskują swoje leady. Co ciekawe, statystyki pokazują, że 93% decyzji zakupowych w branży B2B poprzedzonych jest wyszukiwaniem online (Venture Harbour). Personalizowanie contentu oraz dostarczanie potencjalnemu klientowi potrzebnych informacji od razu po przejściu na stronę, powinno więc zwiększyć liczbę konwersji i skrócić przy okazji ścieżkę zakupową.

Niezależnie od tego, czy Twoja strona to strona wizytówka czy platforma e-commerce, content dynamiczny pomoże Ci rozwinąć skrzydła. Jeśli już teraz chcesz poznać możliwości, jakie to rozwiązanie stwarza dla Twojego biznesu, skontaktuj się z nami na office@osomstudio.com. Jeśli dopiero oswajasz się z tematem, śledź nasze sociale. Już niebawem na naszym blogu pojawią się kolejne artykuły na temat contentu dynamicznego na stronie WWW:

  • Dynamiczny content na stronie. Strategie.
  • Narzędzia do dynamicznego contentu na stronie.

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Jakie strategie zastosować wdrażając na stronę content dynamiczny?

W poprzednim wpisie opisaliśmy, co to jest content dynamiczny. Już wiesz jak bardzo może on się przełożyć na skuteczność Twojej strony i pomóc w generowaniu konwersji. Dlaczego? Ponieważ pozwala Ci tworzyć treści zgodnie z zainteresowaniami…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się