open search bar close search bar
Wróć

Jakie strategie zastosować wdrażając na stronę content dynamiczny?

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

W poprzednim wpisie opisaliśmy, co to jest content dynamiczny. Już wiesz jak bardzo może on się przełożyć na skuteczność Twojej strony i pomóc w generowaniu konwersji. Dlaczego? Ponieważ pozwala Ci tworzyć treści zgodnie z zainteresowaniami oraz potrzebami zakupowymi konkretnych użytkowników lub ich grup. W tym wpisie zastanowimy się, w jaki sposób przygotować się do wdrożenia tego rozwiązania. Nim zaczniesz personalizować treści na swoim serwisie, warto bowiem przygotować strategię działań. Pomoże ona zarówno w ich uporządkowaniu, jak i ewaluacji.

Wdrożenie contentu dynamicznego na stronę – jak do tego podejść?

Personalizując treści na stronie internetowej, możesz wykorzystać szereg różnych warunków. Ogranicza Cię tu głównie funkcjonalność narzędzi, z których korzystasz (najbardziej popularne opiszemy w kolejnym wpisie), a także szczegółowość danych na temat leadów w CRM. Aby nie pogubić się w mnogości dostępnych opcji, poniżej przyglądamy się kilku strategiom, które możesz wykorzystać, dobierając kryteria personalizacji strony. Opisane niżej podejścia warto ze sobą łączyć – im precyzyjniejsze dane wykorzystasz do tworzenia contentu dynamicznego, tym lepszy osiągniesz efekt. Nie uprzedzajmy jednak faktów – poznaj ramy, w jakich możesz się poruszać i które nie pozwolą wymknąć się sprawom spod kontroli Twojego zespołu.

1. Content dynamiczny wdrożony pod persony marki

Intencją do tworzenia treści na stronę (również tych statycznych), powinny być persony marki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż rzadko kiedy firma kieruje swój przekaz tylko do jednego rodzaju odbiorcy. W przypadku firm B2B bardzo często są nimi zarówno potencjalni klienci, jak i pracownicy, dystrybutorzy czy end-userzy. Content dynamiczny pomoże Ci dotrzeć z przekazem do każdej z person, bez konieczności stawiania dwóch wersji stron czy dedykowanych landing page’y.

Przeanalizujmy lepiej przykład klient/pracownik. Dzięki adaptacji treści, personalizacja strony nie ogranicza się do zakładki “oferta” (klient) oraz “kariera” (pracownik), co jest standardowym rozwiązaniem wśród wielu firm. Już na samym home możesz personalizować przekaz pod określoną personę. Prowadzić ją po wybranej ścieżce konwersji – do formularza z wyceną lub do składania aplikacji. Zastanawiasz się, w jaki sposób odróżnić takich użytkowników i jak wykorzystać zdobyte informacje? Regułami, które możesz zastosować, są np.:

  • geolokalizacja/język przeglądarki

Szukasz klientów i pracowników w różnych krajach? Dzięki danym o lokalizacji czy języku przeglądarki, userom z państwa X możesz wyświetlać inną wersję strony niż tym z państwa Y. Kieruj uwagę potencjalnych klientów od razu na ofertę firmy, a pracowników zachęcaj do złożenia aplikacji. Co więcej, wykorzystując wspomniane warunki, w zakładce “kontakt” możesz podać klientowi namiary do lokalnych pracowników, skracać tym samym jego dystans z marką, a pracownikowi – udostępnić namiar na Twojego HR-owca. 😉

  • źródło wizyty

Posiadasz wizytówki/profile firmy na różnych portalach branżowych (np. Clutch, Behance)? Warto wykorzystać te źródła ruchu jako kolejny warunek i dostosować wygląd strony do przychodzących stąd użytkowników. Jeśli potencjalnym źródłem leadów dla firmy jest Clutch, kontynuuj na swojej stronie narrację tego portalu. Pokazuj userom treści nakierowane na web development – doprowadź ich do właściwych case study i stamtąd do podstrony z ofertą. Z kolei jeśli źródłem utalentowanych designerów dla Twojego teamu jest Behance czy Dribbble, wykorzystaj te źródła ruchu jako warunek adaptowania treści pod personę potencjalnego pracownika.

2. Content dynamiczny wdrożony na podstawie danych z CRM

Jeśli chodzi o wykorzystanie danych z CRM do personalizowania wyglądu strony, możliwości jest naprawdę wiele. Staraj się jednak nie przytłaczać userów. W większości nie mają oni problemu z personalizacją, o ile copy rzeczywiście pomaga im w podjęciu decyzji zakupowych. Pamiętaj, że granica jest cienka i nikt nie lubi czuć się “stalkowany”.

Więcej niż połowa konsumentów (57%) nie ma nic przeciwko dostarczaniu im spersonalizowanych informacji na stronie, jeśli tylko przynosi im to korzyść i jest używane w odpowiedzialny sposób.

źródło: Instapage

Imię, nazwisko, wiek, miasto, kraj, telefon, e-mail, wielkość firmy, stanowisko, roczny dochód przedsiębiorstwa… W zależności od tego, jak bardzo złożony jest formularz za pośrednictwem którego zbierasz leady, dysponujesz różnymi informacjami na temat usera. Te z kolei mogą warunkować adaptację contentu. Nie bez znaczenia pozostaje także samo narzędzie. Przykładowo w CRM Hubspota, obok danych z formularza, zobaczysz też informacje na temat aktywności użytkownika w witrynie – odwiedzone strony, landing pages, kliknięte buttony CTA, pobrane pliki etc. Content dynamiczny, zbudowany na bazie takich informacji, może być więc naprawdę precyzyjny. Wykorzystaj to.

Biorąc za warunek zmian aktywność userów w witrynie, możesz np. podzielić ich na grupy najlepszych klientów, obiecujących leadów czy też userów, którzy dopiero poznają Twoją firmę, a następnie:

  • oferować ekskluzywny content

Dla swoich najlepszych klientów – spełniających warunek X (np. wysokość deali w okresie roku) – możesz przygotować ekskluzywny content. Najnowszy raport, oferta bezpłatnego udziału w webinarze lub konsultacja z Twoim specjalistą zbudują wrażenie zaopiekowania i tym samym zachęcą do dalszego korzystania z usług firmy.

  • personalizować CTA

Dysponując informacjami na temat leada w CRM, jesteś w stanie określić jego miejsce na ścieżce zakupowej. Ma to ogromną wartość, gdyż na każdym jej etapie użytkownik potrzebuje innych informacji do podjęcia decyzji o zakupie. I tak content dynamiczny pozwoli Ci dobrać inne CTA dla użytkowników dopiero poznających Twój produkt, którzy stronę odwiedzili po raz pierwszy (np. Odkryj nasze rozwiązania) i tych, których od zakupu dzieli tylko krok i kilkukrotnie weszli już w interakcję z witryną (np. Skorzystaj z 7-dniowej wersji próbnej).

  • wyświetlać przekonujące rekomendacje

Dysponując informacjami na temat branży kontaktu czy pełnionej przez niego funkcji, możesz pokazywać mu odpowiednio wyselekcjonowane opinie klientów, którzy już skorzystali z Twoich usług. Dobierając rekomendacje, zwróć uwagę na podobieństwo firm, rynków i zaimplementowanego/poszukiwanego rozwiązania, tak aby przystawały do oczekiwań i branży klienta. Im bliższe się mu wydadzą, tym bardziej wpłyną na jego dalsze decyzje. W przypadku strony B2B polecenia klientów zamieść pod case studies, stronach oferty czy formularzy z wyceną, czyli wszędzie tam, gdzie może zadziałać social proof.

3. Content dynamiczny wdrożony według założeń reklamowych

Działania płatne, to kolejny obszar, w których content dynamiczny może znacznie podnieść efektywność wysiłków sprzedażowych Twojego zespołu. Oczywiście w przypadku reklam, kwestię personalizacji przekazu można również ograć kilkoma dedykowanymi landing pages. Wykorzystanie contentu dynamicznego będzie jednak mniej skomplikowane i czasochłonne, a to już brzmi jak zysk. Jak adaptować content w przypadku reklam? Możesz wykorzystać m.in.:

  • adres URL

Content dynamiczny (możesz też skorzystać z Google Optimize) to świetne rozwiązanie, gdy zależy Ci na przetestowaniu skuteczności różnych wersji strony. W zależności od linku umieszczonego w reklamie, odbiorca po kliknięciu zobaczy odmienne wersje witryny. Wybierając najbardziej efektywną odsłonę, możesz skumulować na niej budżet reklamowy i “wycisnąć” z kampanii jeszcze więcej. Jakie elementy przetestować różnicując stronę pod kampanię? Nagłówki, grafiki, CTA, formularze – wszystko, co ma znaczenie w prowadzeniu usera do celu.

  • słowo kluczowe

Reklamujesz się w wyszukiwarce? Adaptuj stronę zgodnie z frazami wprowadzonymi przez usera. W praktyce oznacza to, iż np. nagłówek na stronie głównej może przyjąć formę wyszukiwanej w Google frazy. Ta strategia to dobry sposób na zmniejszenie współczynnika odrzuceń. Użytkownik otrzymuje bowiem dokładnie te informacje, których szukał. Dodatkowo utwierdza się w przekonaniu, że marka oferuje to, czego mu teraz potrzeba. Z kolei Twoi specjaliści dysponują świetnym narzędziem do oceny skuteczności fraz, na które może pozycjonować się firma.

Content dynamiczny = możliwości

Możliwości jakie daje wdrożenie contentu dynamicznego na stronie, jest bardzo wiele i trudno opisać je wszystkie w tym wpisie. Ważne jednak, aby już na starcie wybrać właściwą strategię działania i nie pogubić się w mnogości dostępnych wariantów. Jeśli masz więcej pytań lub dostrzegasz potencjał opisanych rozwiązań na swojej stronie, daj znam znać. Wspólnie zastanowimy się, jak najlepiej podejść do tematu.

Tymczasem obserwuj nasze social media. Na swoją publikację czeka już kolejny wpis. Opisujemy w nim możliwości wybranych narzędzi oraz pluginów do WordPressa, umożliwiających wdrożenie contentu dynamicznego.

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Osom to know #22

Przed Tobą Osom to know #22, czyli subiektywnie najciekawsze artykuły o szeroko pojętym digitalu. WordPress i PHP 8, tweet pełen tipów dla designerów oraz najskuteczniejsze formaty w sieci reklamowej Google. Spoglądamy też w Nowy Rok,…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się