open search bar close search bar
Wróć

Jakie trendy lub technologie zdominują web development w 2020?

Osom Studio - Agencja Interaktywna
share on twitter share on facebook

Poniższy tekst stanowi wypowiedź naszego eksperta, która została udzielona na potrzeby raportu dla Interaktywnie “SOFTWARE HOUSE 2020”.

2020 rok stoi przed developerami otworem. Trudno jednoznacznie orzekać, jakie rozwiązania zdominują rynek, jednak można wskazać pewne kierunki, którymi będziemy podążać, a które będą stanowić jednocześnie duży krok naprzód względem roku ubiegłego. Nasze przypuszczenia?

1. Progressive Web Apps (PWA)

Jak pokazują statystyki, w roku 2019 znaczny odsetek zakupów online przypadł na urządzenia mobilne, więc pierwszy z prognozowanych kierunków to Progressive Web Apps. To technologia, która zapewnia użytkownikom user experience, zbliżony do aplikacji natywnej. PWA umożliwia zatem użytkownikom przeglądanie sklepów w mobilnej przeglądarce internetowej bez konieczności pobierania aplikacji. Oprócz user experience, PWA zapewniają również możliwość wysyłania powiadomień (tzw. „push notifications”) oraz dostęp do contentu offline, dzięki czemu marka jest zawsze tam, gdzie użytkownik. 

2. Accelerated Mobile Pages (AMP)

AMP to technologia promowana przez Google, która pozwala na bardzo szybkie renderowanie stron statycznych. Po pierwsze dzięki wprowadzeniu pewnych obostrzeń w odniesieniu do niektórych elementów kodu HTML/JS, które są zabronione, a poprzez wdrożenie innych. Po drugie – za sprawą wykorzystania infrastruktury chmur cache’ujacych.

Efektem tych kroków jest nie tylko maksymalne skrócenie czasu ładowania strony i zmniejszenie współczynnika odrzuceń, ale także uzyskanie specjalnego oznaczenia AMP w wynikach wyszukiwania.

3. Single Page Application (SPA)

Wartą uwagi pozostanie wciąż  technologia Single Page Application, pozwalająca na płynne przejścia pomiędzy podstronami, bez konieczności wysyłania requestów do serwera po każdym kliknięciu w link kolejnej podstrony. Zamiast tego content jest ładowany dynamicznie, „w locie” za pośrednictwem JavaScript i jego frameworków (React, Vue, Angular)

4. Generatory stron statycznych

Przyniosą one podobne korzyści, co SPA. Dzięki nim strona ładuje się błyskawicznie – serwer po otrzymaniu zapytania, natychmiast zwraca statyczne pliki HTML. Nie musi łączyć się z bazą danych, interpretować kodu, parsować HTMLa. Zostało to zrobione wcześniej i lokalnie – na maszynie developera i przed wrzuceniem plików na serwer, jako część procesu developmentu, właśnie przy użyciu generatora stron statycznych. Opcjonalnie pobrał on content z CMSa, a następnie zbudował statyczne pliki. Najpopularniejsze generatory to Gatsby.js, Hugo, Jekyll.

 

Choć opisane i wymienione trendy nie są nowościami, to najpewniej w 2020 będą wchodzić do mainstreamu. Czas pokaże, które staną sią kanonem, a które chwilowym urozmaiceniem naszego narzędziownika.

Następny artykuł

WordCamp Europe 2020 – Osom relacja 1

WordCamp Europe 2020 – Osom relacja

Pandemia nie przeszkodziła pasjonatom WordPressa w zorganizowaniu ich corocznej konferencji WordCamp Europe. Zamiast w Porto, event finalnie odbył się online. Udział w imprezie wzięli nasi Osom deweloperzy, z których relacją z eventu możecie zapoznać się…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się