open search bar close search bar
Wróć

WordCamp Europe 2020 – Osom relacja

WordCamp Europe 2020 – Osom relacja 1
share on twitter share on facebook

Pandemia nie przeszkodziła pasjonatom WordPressa w zorganizowaniu ich corocznej konferencji WordCamp Europe. Zamiast w Porto, event finalnie odbył się online. Udział w imprezie wzięli nasi Osom deweloperzy, z których relacją z eventu możecie zapoznać się poniżej.

WordCamp Europe online? Dobra organizacja to podstawa.

Zorganizowanie tak dużego wydarzenia jak WordCamp Europe na Zoomie było nie lada wyzwaniem. 8 000 zarejestrowanych uczestników, trzy dni po brzegi wypełnione prelekcjami, warsztatami i networkingiem – harmonogram nie stracił nic na przeniesieniu eventu do sieci. Wykłady odbywały się dwutorowo, a uczestnicy mogli swobodnie przełączać się na omawiany równolegle temat. Wydarzenie było cały czas moderowane, więc można było się poczuć, jak na każdym innym WordCampie.

Na minus zasługuje jedynie rozbieżność między harmonogramem, a rzeczywistymi godzinami rozpoczęcia poszczególnych prezentacji. W pierwszej ścieżce opóźnienie wynosiło ponad godzinę, co mogło trochę pokrzyżować plany słuchaczy.

Konferencja na Zoomie

Nie zabrakło też najważniejszego elementu prelekcji, czyli pytań do ekspertów. Uczestnicy mogli swobodnie spisywać je na czacie, a moderatorzy zadawali wybrane na koniec wystąpień. Głodni wiedzy mogli brnąć w dalszą dyskusję po zakończeniu prezentacji – do ich dyspozycji były dwa dodatkowe pokoje na Zoomie. Pomiędzy wykładami, oprócz rozmów z prowadzącymi, odbywał się również typowy networking. Można było więc poznać innych uczestników wydarzenia, wymienić się doświadczeniami i podyskutować na branżowe tematy. Co ciekawe, na Zoomie zorganizowano również pokoje sponsorów, w których można było porozmawiać z przedstawicielami takich firm jak Jetpack, Yoast czy WPMU Dev.

Rejestracja i e-przywileje

O ile wykłady były otwarte dla wszystkich uczestników, tak do wspomnianych wyżej pokoi na Zoomie dostęp miały osoby, które “zakupiły” bilet (rejestracja była darmowa). Weryfikacja przebiegła mailowo i uczestnicy dostawali specjalny kod dostępu. Zarejestrowane osoby, co było pozytywnym zaskoczeniem, otrzymały również „gift pack”, jakim zwyczajowo obdarowywani są uczestniczy WordCampa. Tym razem była to paczka kuponów i kodów rabatowych. Niby nic wielkiego, ale mimo wszystko miły gest. (Z łezką w oku wspominamy skarpetki z WordCamp Łódź, którego Osom Studio było sponsorem. Relacja z tej imprezy czeka na Was we wpisie: WordCamp Łódź 2019 – Osom relacja).

WordCamp Europe 2020 – najciekawsze prelekcje

Zeev Suraski – „PHP: a glimpse into the future”

Naszym programistom najbardziej zapadła w pamięć prelekcja Zeeva Suraskiego. Warto wspomnieć, że jest on założycielem Zend Technologies oraz jednym z twórców języka PHP. Na świecie trudno więc znaleźć specjalistę, który mógłby opowiedzieć o tym więcej. Prelekcja, którą wygłosił – „PHP: a glimpse into the future” (co w wolnym tłumaczeniu możemy rozumieć jako „zerknięcie w przyszłość PHP”), stanowiła analizę wersji PHP od kompilacji z numerem 3. Zeev wskazywał jak dużym skokiem dla zespołu były kolejne optymalizacje, a także opisywał większe zmiany, jakie można było zauważyć po przesiadce na każdą kolejną wersję PHP.

W ciekawy sposób ukazał również korzyści płynące z podejścia JIT (just in time). Zeev zauważył, że z tej technologii korzystają między innymi przeglądarki tak, by móc wykonywać JavaScript w jak najkrótszym czasie. Końcowym punktem prezentacji było przedstawienie zmian, jakie czekają nas w wersji 8 PHP – z całą pewnością pre-loading umożliwi przyspieszenie wielu procesów. Prelegent przypomniał również wszystkim zapominalskim, żeby starać się, w jak najszybszym czasie odejść od wersji 5 PHP i zmigrować projekty na wersję 7. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to do dzieła! 😉

Chris Teitzel – „Secure your site by becoming a hacker!”

Interesującym punktem programu była też prelekcja z pierwszego dnia Word Campa „Secure your site by becoming a hacker!„. Prowadzący – Chris Teitzel – bardzo ciekawie i z przymrużeniem oka, zaprezentował na konkretnych przykładach, najbardziej popularne rodzaje ataków hakerskich. Teitzel wskazał też złe praktyki i błędy w pisaniu kodu, które mogą ułatwić osobom niepowołanym dostęp do strony. Jak widać, prezentacja pełna była praktycznej wiedzy, którą można od razu wdrożyć do swoich działań.

Pssttt… Możemy Wam zdradzić, że już niebawem na naszym blogu ukaże się wpis, w którym opiszemy, co zrobić, by skutecznie zabezpieczyć swoją stronę.

 

To tyle! Święto europejskiej społeczności WordPressa – WordCamp Europe 2020 – uważamy za bardzo udane. I nawet jeśli momentami brakowało bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami, to można było wyczuć duch społeczności i w świecie online! Jeśli nie udało Wam się wziąć udziału w konferencji, na oficjalnej stronie eventu możecie już zobaczyć nagrania z prelekcji: https://2020.europe.wordcamp.org/schedule/

WordCamp Europe – do zobaczenia za rok! Miejmy nadzieję, że w realu 🤓

Następny artykuł

Osom Studio - Agencja Interaktywna

Osom to know #20

Przed Tobą Osom to know #20, czyli subiektywnie najciekawsze artykuły o szeroko pojętym digitalu. Premiera PHP 8, nowy tryb podglądu w Google Tag Manager i 20 urodziny Google Ads. W Osom Design tym razem czekają…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się