open search bar close search bar
Wróć

Jak stworzyć sklep na Instagramie?

3 min czytania

Jak stworzyć sklep na Instagramie? Wpis na blogu Osom Studio.
share on twitter share on facebook

Prowadzisz swój e-sklep i jesteś obecny na Instagramie? Świetnie, jednak jeśli jeszcze nie korzystasz z funkcji Zakupy, czym prędzej zacznij! Z tego wpisu dowiesz się, jak stworzyć sklep na Instagramie i włączyć funkcję oznaczania produktów na zdjęciach na Twoim feedzie i w relacjach.

Zanim rozpoczniesz

Istnieje kilka warunków, które musisz spełnić, by włączyć możliwość oznaczania asortymentu na Instagramie. Przejdź przez każdy z 7 kroków i dowiedz się, co musisz zrobić, aby włączyć możliwość tagowania produktów.

Krok 1. Sprawdź, czy funkcja Zakupy jest dostępna w Twoim kraju

Sprawdź czy kraj, w którym prowadzisz działania, znajduje się na liście miejsc, w których funkcja oznaczania produktów jest dostępna. Dobra wiadomość jest taka, że od maja 2018 roku na liście krajów znajduje się Polska, dlatego jeśli planujesz działania na rynku polskim, możesz śmiało zacząć działać.

Inne kraje, które mogą korzystać z funkcji Zakupy na Instagramie to m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy. Pełną listę krajów znajdziesz tutaj: Dostępność funkcji Zakupy na Instagramie.

Krok 2. Zaktualizuj wersję aplikacji Instagram

Niezależnie od tego, czy należysz do grupy osób, które aktualizują swój telefon raz na pół roku, czy może na bieżąco śledzisz wszystkie update’y, zweryfikuj czy posiadasz najnowszą wersję aplikacji Instagram.

Krok 3. Upewnij się, czy korzystasz z konta firmowego

O zaletach konta firmowego pisaliśmy dużo, m.in. w e-booku Instagram dla biznesu. Kompleksowych przewodnik. Niewątpliwie jedną z nich jest możliwość stworzenia sklepu na Instagramie, dlatego jeśli jeszcze nie wyciskasz 100% potencjału z Instagrama, przejdź na konto biznesowe.

Krok 4. Pamiętaj, że Twoja marka musi sprzedawać tylko towary fizyczne

Niestety na ten moment konto na Instagramie musi reprezentować firmę sprzedającą towary materialne. Instagram informuje, że wciąż testuje rozszerzenie funkcji Zakupy, aby w przyszłości zwiększyć jej dostępność dla kolejnych kont.

Krok 5. Upewnij się, że konto spełnia warunki umowy handlowej i zasad handlowych

Umowa handlowa zawiera szczegółowy regulamin, dotyczący sprzedaży produktów na Facebooku oraz Instagramie.

Zasady handlowe mają zastosowanie do umiejscowień Marketplace, grupy kupna i sprzedaży, sklepy stron i zakupy na Instagramie. Wśród zapisów znajdziesz informację o tym, które produkty nie mogą być sprzedawane za pośrednictwem Facebooka i Instagrama (np. suplementy diety, alkohol, produkty zdrowotne), a także które z nich – objęte są ograniczeniami (bilety wstępu, karty podarunkowe). Pełną listę handlowych wytycznych znajdziesz tutaj: Zasady handlowe na Facebooku i Instagramie.

Krok 6. Połącz konto na Instagramie ze stroną na Facebooku

Kolejny warunek konieczny – musisz posiadać fanpage połączony z kontem na Instagramie. Dokonasz tego zarówno z poziomu Facebooka, jak i samego Instagrama.

Krok 7. Połącz konto firmowe z katalogiem produktów

Twoje konto firmowe musi być połączone z katalogiem produktów na Facebooku. Katalog możesz utworzyć i zarządzać nim w Menedżerze katalogów lub Menedżerze firmy na Facebooku.

Produkty możesz dodać przesyłając informacje o nich przy użyciu formularza, zestawienia danych lub piksela Facebooka. Jeśli korzystasz z jednej z platform e-commerce (np. Shopify, WooCommerce, Magento), możesz połączyć ją ze stroną na Facebooku i automatycznie importować produkty.

Zastanawiasz się jak stworzyć sklep na Instagramie?

Sprawdź, czy spełniasz wszystkie warunki. 😎

Jak stworzyć sklep na Instagramie?

Zróbmy to!

Odhaczyłeś wszystkie punkty na checkliście? Fantastycznie! Po części wiesz już, jak stworzyć sklep na Instagramie. To idealny moment na uruchomienie funkcji oznaczania produktów w postach i relacjach.
1. Przejdź do profilu i dotknij ikony trzech kresek.
2. Wybierz Ustawienia.
3. Dotknij funkcji Firma, a następnie Zarejestruj się w usłudze Zakupy.
4. Dotknij opcji Kontynuuj i wybierz katalog produktów przypisany do tego konta.
5. Zatwierdź ustawienia dotykając przycisku Gotowe.

Jeśli spełniasz wszystkie warunki i wciąż nie widzisz przycisku Zarejestruj się w usłudze Zakupy, cierpliwie poczekaj. Najprawdopodobniej Instagram wciąż weryfikuje Twoje konto. Proces ten może zająć nawet kilkanaście dni.

5 faktów o zakupach na Instagramie

  1. W poście z jednym zdjęciem lub filmem możesz otagować maksymalnie 5 produktów. W poście z wieloma obrazami aż 20, czyli 5 produktów na jedno zdjęcie. Natomiast w relacji – tylko 1.
  2. Według analityków Deutsche Bank, dochody z zakupów na Instagramie w 2021 roku sięgną 10 miliardów dolarów.
  3.  60% użytkowników Instagrama dowiaduje się za jego pośrednictwem o nowych produktach.
  4. ⅓ użytkowników Instagrama dokonała zakupu za pośrednictwem urządzenia mobilnego.
  5. Aktualnie finalizacja zakupu jest dostępna tylko dla klientów w USA, w wybranych firmach.

Masz już sklep na Instagramie. Co dalej?

Dowiedz się, jak jeszcze możesz wykorzystać potencjał Instagrama. Pobierz dwa darmowe e-booki: zaktualizowaną wersję o Instagramie z 2017 roku oraz nową w pełni poświęconą relacjom.

Jak stworzyć sklep na Instagramie?

Jak stworzyć sklep na Instagramie?

Następny artykuł

Instagram Stories dla biznesu. Kompleksowy przewodnik - grafika do wpisu

Instagram Stories dla biznesu. Kompleksowy przewodnik

#OsomNews! Już dziś następuje chwila, na którą z radością czekaliśmy. Przygotowaliśmy dla Was e-booka z nowym zestawem porad i wskazówek, dotyczących korzystania z funkcji Instagram Stories! Przed Wami Instagram Stories dla biznesu. Kompleksowy przewodnik Dlaczego…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się