close search bar
Wróć

MOBILE 2016 – ŁUKASZ KACZMAREK DLA NOWEGO MARKETINGU

2 min czytania

NowyMarkteing opublikował kolejną część komentarza 2016 – Mobile. Na pytania redakcji dotyczące branży mobilnej w mijającym roku odpowiedział Łukasz Kaczmarek – Partner w OSOM STUDIO.

SUKCESY I PORAŻKI

2016 rok z pewnością przejdzie do historii branży mobile, jako ten, w którym po raz pierwszy wygenerowany z kanału mobilnego ruch przekroczył ten z urządzeń desktopowych. Właśnie to zwycięstwo Łukasz uznał za najważniejszy tegoroczny sukces. Na tle tego wydarzenia za porażkę, trzeba więc uznać sposób, w jaki sposób wciąż duża liczba przedsiębiorców podchodzi do kanału mobilnego jako kolejnego rynku sprzedażowego. Łukasz sądzi, że:

…największą porażką mijającego roku jest niezmiennie wysoki odsetek firm, które nie posiadają bądź to strony internetowej dostosowanej do urządzeń mobilnych, bądź własnej aplikacji mobilnej. Choć nie ma jeszcze oficjalnych statystyk na ten rok, myślę, że będą równie rozczarowujące, co w latach ubiegłych. Pod koniec 2015 roku na rynku amerykańskim tylko 33% stron internetowych było zoptymalizowanych pod kątem mobile. Jestem przekonany, że ten wynik się poprawił, jednak nie zauważyłem diametralnej zmiany.

Porażka ta jest jeszcze bardziej druzgocąca, biorąc pod uwagę, że rok 2016 był według Łukasza rokiem rozwoju m-commerce, a podczas Black Friday sklepy on-line odnotowały miliardowy dochód. Podczas gdy część internetowych sprzedawców już oferuje swoim klientom dedykowane rozwiązania usprawniające zakupy, pozostała grupa przedsiębiorców wciąż nie posiada nawet responsywnej strony.

SZANSE I ZAGROŻENIA

Jako iż zdaniem Łukasza w ostatnich latach obserwowaliśmy bardzo gwałtowny rozwój branży mobilnej, działania podjęte w nadchodzącym roku umocnią pozycję tego kanału na rynku i przyczynią się do jego rozwoju. By jednak w pełni wykorzystać potencjał mobilności, branża musi jego zdaniem poradzić sobie z rodzącymi się wyzwaniami.

Nieustannie wyzwaniem pozostaje zrozumienie zachowań użytkowników mobilnych, a co za tym idzie myślenie o mobile’u w innych kategoriach, niż w przypadku tradycyjnych mediów czy innych urządzeń. Istnieje ogromna potrzeba mierzenia i analizowania danych wyłącznie pod kątem urządzeń mobilnych. Tego rodzaju działania powinny pchnąć rynek do przodu; uświadomić wszystkim graczom konieczność oderwania się od kalkowania rozwiązań wykorzystywanych na desktopie.

Pozostając przy rozwiązaniach – Łukasz radzi, by w nadchodzącym roku zwrócić szczególną uwagę na te wprowadzane przed Snapchata. O ich skuteczności świadczy przejmowanie wdrożonych funkcjonalności przez inne aplikacje oraz ich popularność wśród użytkowników. Sam Snapchat według Łukasza najlepiej zna potrzeby userów mobile-first lub mobile-only, którzy z roku na rok stanowić będą coraz większą grupę konsumentów.

Pełen komentarz Łukasza znajdziecie tutaj: NowyMarketing podsumowuje rok 2016: Mobile.

Następny artykuł

5 NAJCZĘŚCIEJ CZYTANYCH WPISÓW W 2016 ROKU, KTÓRE ZWIĘKSZĄ TWOJĄ WIEDZĘ O MARKETINGU INTERNETOWYM

Sylwester za pasem, a my podsumowujemy mijający rok. Jak zawsze był on pracowity - projekty angażowały nas w 100%, a członkowie naszego zespołu uczestniczyli w wielu specjalizacyjnych szkoleniach, stale podnosząc swoje kwalifikacje. To właśnie takie…

Zróbmy to!

Popracujmy nad wspólnym projektem.

Jesteś ciekaw, co możemy zrobić dla Twojego biznesu? Chcesz skorzystać z zalet marketingu online, potrzebujesz graficznej obsługi firmy, planujesz uruchomić sklep internetowy albo kampanię reklamową adwords?

Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie działania podejmiemy, by nasz wspólny projekt zrealizował Twój cel biznesowy.

Skontaktuj się